SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Eski Haburman Mahallesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor

Eski Haburman Mahallesi gün yüzüne çıkmayı bekliyor
Bu haber 19 Ağustos 2019 - 0:00 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

-Önlem alınmaz ise Define Avcıları her yeri delik deşik edecek

 

İlçemiz Bademli Mahallesi yakınındaki eski Haburman mahallesinin gün yüzüne çıkarılması isteniyor. Önlem alınmaz ise Define Avcılarının her yeri didik didik edecekleri iddia ediliyor.

Mevcut ilçeye 8-10 kilometre uzaklıktaki Haburman Mahallesine, yıllar önce, Hanuko Boğazı’ndaki dağın tepesinde ve eteklerinde yer alan ve kalıntıları gözle görülebilen eski Haburman mahallesinden insanları taşındığı belirtiliyor.

Yerleşim yerinde şimdiye kadar hiç bir çalışma yapılmadığı, bazı insanların gelerek gezdiğini belirten çevredeki vatandaşlar, ne yazık ki define avcılarının ise sık sık gizli gizli gelip kazı yaptıklarını gözlemlediklerini öne sürdüler.

Tarihi Haburman mahallesinin yerleşim alanlarının mutlaka gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Yerleşim yerinin Sinek Çayından merdivenler yaparak su aldıkları ortada. Bunun yanı sıra yine yerleşim yerinin çeşitli kalıntıları da gözle görülüyor.

Burada gerekli kazı çalışmalarının yapılması, ilçeye turizm akını başlatacaktır. Neden burayı terk edip göçmüşler sorusu da araştırılmalı. Çünkü yaşam için herşey mevcut olmasına rağmen insanların buradan göçmeleri de ilgin olabilir. Burası mutlaka koruma altına alınmalıdır” diye konuştular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa