SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Esnafın işleri bıçak gibi kesildi

Esnafın işleri bıçak gibi kesildi
Bu haber 06 Nisan 2020 - 0:01 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi.

-Birçok esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor

 

İlçemiz esnafı, korona virüs nedeniyle işlerinin bıçak gibi kesildiğini söyledi. Birçok esnaf siftah yapmadan dükkanını kapatıyor.

Tüm Türkiye’de etkisini gösteren korona virüs nedeniyle ilçemiz esnafı da zor durumda kaldı. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yeni ürünleri dükkanlarına getiren giyim ve ayakkabı mağazaları, ürünlerin ellerinde kaldığını ve toptancıya bile parasını ödeyemediğini belirtirken; bakkal, market, lokanta, fırın ve sebze-meyve satan esnaflar ise daha önce yaptıkları işlerin yüzde 10’unu yaptıkları zaman mutlu olduklarını söylediler. Çünkü esnaflar, çoğu zaman siftah yapmadan dükkanı kapattıklarını vurguladılar.

Özellikte ülkemizde artan ölüm vakaları ve bakanlıkların evde kal çağrısına uyan vatandaşların, korona virüsün yarattığı panikle çarşı pazar alışverişini kısınca esnafın işleri bıçak gibi kesildi.

Yetkililer aldıkları tedbirlerin yanında vatandaşlara evlerinizde kalın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın tavsiyelerine bulunuyor. Birçok vatandaş da bu tavsiyeler uyarken işletme sahipleri müşteri azlığından dolayı işçi masrafı, kira, kredi kartı, faturalar gibi birçok giderleri nasıl karşılayacaklarını kara kara düşünüyor.

Esnaflar, “Virüsten dolayı ortalığın çok sessiz ve sakin olmasından kaynaklı ekonomik olaraktan bütün esnaflar genel manada sıkıntı içerisinde. İlkokul, ortaokul, lise; öğrencileri, öğretmenleri, çalışanları, okul idaresi hepsi memleketine gitti. Emzirme hakkı olan memurlar tatil, 60 yaş üstü çalışanlar tatil ve devlet ne diyor evinizden dışarı çıkmayın mümkün olduğu kadar evde durun diyor. Bu da ne demek nüfusun yüzde 40’ı evinde oturursa yüzde 20’si de tedbir amaçlı evde oturursa işte buyurun ne iş var ne de çarşı da adam var. Alışveriş yok, otobüsler boş, mağazalar boş, bir sürü mağaza da zaten kapanıyor, bizlere çok olumsuz etkisi var. Ne kadar sürer, ne kadar dayanırız bilmiyoruz.

Cumhurbaşkanımızın açıklayıcı ekonomik paketten çok umutluyduk ama maalesef küçük esnafın beklentisini karşılamadı. Küçük esnaf bitti. Biz pakette küçük esnaf için vergi beyannamelerinin ve SSK ücretlerinin tedbirler kapsamında devletimiz tarafından ödenmesini beklerdik. Fakat sadece kredi kartına erteleme geldi. Kredi verilecek diyor, yani yine borcun altına girip diğer borcu kapatacağız. Önümüzü göremiyoruz, zaten önümüzü görebilsek havaların ısınmasıyla birlikte insanlar sokaklara çıkacak bizlerin işi açılacak. Böylece tekrar borçlanmamıza da gerek kalmayacak. Küçük esnafın korunması için yeni tedbir paketinin açıklanması lazım” şeklinde konuştular.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa