SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Festival gibi ağaç dikme şenliği

Festival gibi ağaç dikme şenliği
Bu haber 18 Kasım 2019 - 0:28 'de eklendi ve 237 kez görüntülendi.

-Yukarı Şeyhler Mahallesi sakinleri, aldıkları fideleri 5 kilometrelik yol kenarına ektiler

-5 yaşından 85 yaşına kadar mahallelerin katıldığı fidan dikme şenliğine katılanlara yemek verdiler

 

Komşu ilçemiz Çüngüş’e bağlı Yukarı Şeyhler mahallesinde, festival gibi ağaç dikme şenliği düzenlendi. Mahalle sakinleri, aldıkları fidanları 5 kilometrelik yol kenarına diktiler. 5 yaşından 85 yaşına kadar mahallelerin katıldığı fidan dikme şenliğinde, katılanlara yemek de verdiler.

Yukarı Şeyhler Mahallesi köprüsü yakınındaki geniş alanda düzenlenen fidan dikme şenliğine, Çüngüş Kaymakamı Mehmet Durgut, Çüngüş Belediye Başkanı Suat Akmeşe ile çevre il ve ilçeler ile yurdun dört bir yanından gelen mahalle sakinleri katıldı.

Törende konuşan Kaymakam Durgut, hem bu dünyada hem de ahirete dönük olan fidan dikmenin faziletinin Kuran-ı Kerim’de de yer aldığını belirterek, “Bu tür etkinlik ciddi farkındalık yaratıyor. Yeşillik her şeyi derli toplu olarak gösteriyor. Doğası ile barışık olan her şey ilebarışıktır. Var olanı koruyup arttırmak çok önemlidir. Böyle bir etkinliği düzenleyen, maddi ve manevi katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra 5 yaşından 85 yaşına kadar katılan mahalleliler, köprüden mahalleye kadar olan 5 kilometrelik yolun her iki kenarına ilk etapta 500 çeşitli çam türü ağaçların ekimi gerçekleştirildi. Kaymakam Durgut ile Belediye Başkanı Akmeşe de fidan diktiler.

Şenlik organizasyon yetkilileri, ileriki günlerde top akasya, çınar ve dut gibi yapraklı ağaçların dikimini de gerçekleştireceklerini, ağaçlar için damlama sulama sistemi kuracaklarını söylediler. Yetkililer, ağaç dikme şenliği için başlattıkları kampanyada 45-50 bin lira toplandığını, bununla herkesin adına ağaç dikeceklerini de kaydettiler.

Etkinliğe katılanlara yemek…

Şenlik tertip komitesi, katılımcılara meydanda kurulan kazanlarda pişirilen kavurma, pilav, salata ve cacıktan oluşan yemek verdiler. Yemek için 4 küçükbaş hayvan kesildiği, 50 kilo pirinç, kilolarca salatalık, domates, biber ile yoğurt kullanıldı.

Yukarı Şeyhler Mahallesi sakinleri, her yıl bu tarihlerde fidan dikme etkinliği düzenleyeceklerini, bunu geleneksel hale getireceklerini de açıklayarak, amaçlarının köylerini tamamen ağaçlandırmak, köprü yakınında dinlenme ve piknik alanı yapmak olduğunu da söylediler.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA