SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Gelincik Dağı Turizme Kazandırılacak

Gelincik Dağı Turizme Kazandırılacak
Bu haber 29 Ekim 2018 - 0:01 'de eklendi ve 754 kez görüntülendi.

İlçemizde bulunan ve uzaktan insan dizisi gibi görünen Gelincik Dağı, görenleri kendine hayran bırakırken, Belediye ilçemizin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Gelincik Dağı’nı turizme kazandıracak. Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu: “Gelincik Dağı’na teleferik yapılması ile ilgili çalışmamız var” dedi.

İlçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta olan ve bin 500 metre yüksekliğindeki Gelincik Dağı, ilçenin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alıyor.Uzaktan insan dizisi gibi görünen taş yığınlarının bulunduğu Gelincik Dağı, ziyaretçilerine görsel şölen sunması nedeniyle amatör ve profesyonel fotoğrafçıların da dikkatini çekiyor.

Belediye, ilçenin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Gelincik Dağı’nı turizme kazandırmak istiyor.Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Kapadokya’yı anımsatan Gelincik Dağı’nın bir efsanesi olduğunu söyledi.Efsaneye göre, Gelincik Dağı’nda bir düğün alayı geçtiğini, yapılan bir yanlışlıktan sonra düğün alayındaki herkesin taş kesildiğini anlatan Karamehmetoğlu, dağın geçmişten bugüne kadar bozulmadan kaldığını aktardı.

Gelincik Dağı’nın turizme kazandırmak istediklerini, bu konuda çalışmalarının olduğunu anlatan Karamehmetoğlu, şunları kaydetti:

“Gelincik Dağı’nı tanıtmak amacıyla proje hazırladık. Gelincik Dağı’na teleferik yapılması ile ilgili çalışmamız var. Yapacağımız teleferik ile insanların Gelincik Dağı’nı görmesini sağlayacağız. İlçeye de ekonomi anlamında katkı sağlar. Gelincik Dağı’nı sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtmak istiyoruz.”

İlçenin sadece termal kaplıcalarıyla gündemde olduğuna işaret eden Başkan, projelerini hayata geçirmelerinin ardından Gelincik Dağı’nın da ön plana çıkacağını aktardı.

Çermik’in tarih, kültür ve medeniyet ilçesi olduğunu, bu anlamda ilçeyi her yönüyle tanıtmak için çabaladıklarını vurgulayan Karamehmetoğlu, “Herkese sesleniyorum; Güneydoğu’ya, Diyarbakır’a gelince mutlaka Gelincik Dağı’nı görün. Bu güzellikleri yerinde keşfetmek için herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.

– Fotoğrafçılar ilgi gösteriyor

Diyarbakır Fotoğraf (Fotono21) Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu da daha önce de bilinen ama tanıtımının fazla yapılmadığı Gelincik Dağı’na yönelik etkinlik düzenlediklerini, etkinlikte fotoğraf çektiklerini söyledi.

İlçedeki doğal güzellikleri fotoğraflayıp tanıtımını yapmayı amaçladıklarını belirten Dernek Başkanı Kılıçoğlu, şöyle konuştu:

“Bakıldığı zaman Kapadokya’yı andıran muhteşem bir coğrafya burası. İçinde barındırdığı güzelliklerle ciddi bir turizm potansiyeli var. Doğa sporları, fotoğraf kulüpleri ve fotoğraf gezginleri zaman zaman gelip alanı fotoğraflıyorlar. Bölgedeki güvenli ortamın sağlanmasından dolayı bizler de güvenle buraya gelebiliyoruz.”

Herkesin Gelincik Dağı’nı görmesini isteyen Kılıçoğlu, yol sorununun bulunmadığını, doğa yürüyüşü yapmak ve kamp kurmak isteyenler için de çok ideal bir yer olduğunu kaydetti.Kılıçoğlu, “Gün batımında çok güzel fotoğraflar çekiliyor. Balon ve zeplin yapılması için çok elverişli bir doğaya sahip. Oksijen yönünden tertemiz bir alan.” diye konuştu

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA