SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Gelincik Dağı’na yılın ilk karı düştü!

Gelincik Dağı’na yılın ilk karı düştü!
Bu haber 08 Aralık 2019 - 23:42 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi soğuk ve yağışlı havanın etkisinde bulunurken, ilçemizin tarihi ve doğa güzelliğine sahip Gelincik Dağı’na yılın ilk karı düştü. Gelincik Dağı’nın zirvesi beyaza büründü.

Hafta içerisinde başlayan soğuk ve yağışlı hava hafta sonuna doğru yerini kara bıraktı. İlçenin kuzeyindeki mahalleler ve başta Mırgan dağı olmak üzere beyaza bürünürken, ilçe merkezini n kuzeyinde yer alan tarihi ve doğal güzelliğe sahip Gelincik Dağı da zirvesi beyaz gelinliğini giydi.

İlçeyi çevreleyen dağlar karla kaplanırken, mahallelere düşen kar ise havanın yağmura dönmesi ile eridi.

Öte yandan komşu ilçemiz Çüngüş’te de dağlar kara büründü. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının önemli bir yükseklikte olduğu bildirildi.

Bu arada uzun bir aradan sonra yağışların başlaması, çiftçilere büyük nefes aldırdı.

Çiftçiler, yaklaşık 45 gün hiç yağış düşmediğini, tarlalarını hububat ektikten sonra yağışın yağmaması nedeniyle ekili alanlarda zarara neden olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Bu hafta sağanak yağmurun başlaması nefes aldırdı. Tarlalarda giden gitti. Kalan ekin kurtulursa sevineceğiz. Yağan yağmur imdadımıza yetişti. Bundan sonra yağışların devam edeceğini umuyoruz. Özellikle kar yağışı çok önemli. Karın altında kalacak ekinler çok daha verimli olacaktır. Kar yağışı aynı zamanda yer altı sularını da besleyecek, su sorunu olmayacaktır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA