SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Genç Çiftçilere sığır dağıtımı yapıldı

Genç Çiftçilere sığır dağıtımı yapıldı
Bu haber 30 Aralık 2018 - 23:55 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.
  • Genç Çiftçi Projesinden 18 çiftçi yararlandı…

 

İlçemizde Genç Çiftçi projesi kapsamında, 8 çiftçiye sığır dağıtımı yapıldı. İlçemizde 18 çiftçi Genç Çiftçi Projesinden faydalandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilir ve verimli olmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen Genç Çiftçi projesinden ilçemizde 18 çiftçi yararlandı.

Proje kapsamında büyükbaş sığır yetiştiriciliğine başvuran 8 çiftçiye ise sığırlar teslim edildi. Her bir çiftçiye 8 ile 15 aylık arasında değişen 5’er adet sığır cinsi dişi düve verildi. Bu sekiz genç çiftçinin ikisi kadınlardan oluştu.

Bununla birlikte Genç Çiftçi projesinden ilçemizde 18 kişi yararlandı. 1 tane arıcılık, 3 tane kapama meyve bahçesi, 2 tane kanatlı hayvan ve 3 tane de küçükbaş hayvan projesi bakanlık tarafından onaylandı.

Büyükbaş hayvanların temsili sırasında açıklamada bulunan yetkililer, kırsal bölgeden kente göçü önlemek, tarım ve hayvancılığın sürdürülebilir olmasını sağlaması amacıyla projenin çok önemli olduğunu belirttiler.

Kırmızı ette hayvan başına besi desteği, gübre takip sistemi, mazot desteği, yer tohum teşviki gibi uygulamalara paralel olarak yürütülen genç çiftçi projesinin bu anlamda önem taşıdığını belirten yetkililer, temelde kırsal bölgelerin kalkınmasını sağlamak amacını taşıyan bu projede geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık yerine farklı faaliyetlerde bulunan genç nüfusu tarım ve hayvancılığa yönlendirme, mevcut tarım arazilerini koruma altına almak ve bu arazileri en verimli şekilde kullanmalarına destek olmanın hedeflendiği vurgulandı.

Başvurusu kabul edilen projeler için kanatlı hayvan, meyve fidesi, arı ve küçükbaş hayvanların dağıtımının da bakanlıktan gelen yazının ardından yapılacağı da belirtildi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA