SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Gerçeklerden kaçılabilir mi?

Gerçeklerden kaçılabilir mi?
Bu haber 16 Nisan 2018 - 0:00 'de eklendi ve 44 kez görüntülendi.

Ekonomideki gelişmeler insanların adeta belini büküyor.

İşsizlik her geçen gün artıyor, insanlar evine ekmek götürmede sıkıntı yaşıyor. Enflasyon can yakıyor. Enflasyon demek, daha fazla fakirleşmek demek.

Söylemler doğruyu yansıtmıyor.

Suni diyerek geçiştirmek, mümkün değil.

Bakınız İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, “IMF’ye borcumuz yok, onlar bizden istedi. 5 milyar dolar verecektik, sonra Türklerden para aldılar, rezil oluruz diye vaz geçtiler” sözlerini eleştirerek, şunları söylüyor;

“IMF’ye 5 milyar dolar verecek kadar gücünüz varsa, bundan atanamayan öğretmenler, işsizler, 3.5-4 zamma mahkum edilen memurlar, emekliler, işçiler ve bin 600 TL ile geçinmek zorunda bırakılan asgari ücretliler de faydalansa iyi olmaz mı?

Eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ise, Türkiye’de kişi başına düşen dış borç toplamının 2002 de bin 900 dolar iken IMF’den borç aldığımızı hatırlatarak, “2017 yılında kişi başına düşen borç oranı birkaç kat artmış ve 5 bin 610 dolara yükselmiş ama IMF’ye borç veriyoruz? Bu nasıl iş” diye tepkisini dile getiriyor.

Oğan, kamu ve özel sektör dâhil kişi başına düşen dış borcun 1992’de bin 250 dolar, AKP’nin iş başına geldiği 2002 de bin 990 dolar, 2010 da 4 bin 45 dolar, 2017 de ise 5 bin 160 dolar olduğunu hatırlatarak sosyal medya hesabından dış borç tablosunu da paylaştı.

“Türkiye’nin dış borç stoku 2015 yılında 399.4 milyar dolar iken, bu rakam 2016 yılında 408.2 milyar dolara çıktığını” belirten Iğdır eski Milletvekili Sinan Oğan, “Geçen süre içerisinde artışına devam eden borç stoku 2017 yılında 453.2 milyar dolara yükseldi. Dış borç stokunun gayri safi yurtiçi hasılaya oranı da yüzde 53.3’e tırmanarak 2002 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı” diyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ülke ekonomisi ve vatandaşın durumu ile ilgili çok daha çarpıcı açıklamada bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fitre miktarına değinenKaramollaoğlu, “Buna göre; bir fitrenin fiyatı 19 lira. Bildiğiniz üzere fitre miktarı bir kişinin bir günlük asgari ihtiyacını karşılamak üzere hesaplanır. Buradan yola çıkarak hep birlikte bir hesap yapmak istiyorum. Bugün 5 kişilik bir ailenin fitre miktarına göre bir aylık ihtiyacı olan para asgari 2 bin 850 liradır. Bugün Türkiye’de 14 milyon çalışanın 6 milyonu asgari ücretli! Peki, Türkiye’de asgari ücret ne kadar? 1.600 lira. Şimdi soruyorum, bu ülkede Diyanet İşleri’nin hesabı mı yanlış, hükümetin hesabı mı? Bu fitre hesabı bile milletin içine düştüğü darboğazı anlamaya yeter. Çay simit hesabı yaparak iktidara gelenler bugün otursunlar bu hesabı gözden geçirsinler.  Demagoji yapmak yerine bu milletin gerçek sorunlarını görsünler, bunları düzeltmeye çalışsınlar” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa