SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Görenleri üzüyor

Görenleri üzüyor
Bu haber 24 Kasım 2019 - 23:51 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da 59 yıl önce yapılan ve yıllar önce boşaltılan eski Orduevi binasının adeta çürümeye terk edilmesi yürekleri sızlatıyor. Binanın dış cephesindeki taştan yapılı Gazi Mustafa Kemal Atatürk görüntüsünün baş kısmı ve elbisesindeki taşlarının düşmesi görenleri üzüyor.

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Dağkapı’da tarihi surların karşısında, 1960’lı yıllarda yapımına başlanan ve o dönem bölgenin 13 katlı ilk gökdeleni olarak bilinen Tatlıcı Oteli, Tatlıcı Ailesi tarafından 1971 yılında hizmete alındı.

Orduevinin karşısına yapılan otel, Tatlıcı Ailesi’nin İstanbul’a göç etmesiyle 1973 yılında TSK’ya satıldı ve Subay Orduevi olarak kullanılmaya başlandı. Bölgenin ‘gökdelen oteli’ olarak bilinen 13 katlı binanın, orduevine dönüştürüldükten sonra karşısında bulunan diğer orduevi binası ile yolun altından tünel kazılarak, bağlantısı sağlandı. TSK’nın 1973 yılında alıp, orduevi olarak kullandığı bina yıllar önce boşaltılmış adeta çürümeye terk edilmişti.

Binanın yer yer sıvaların dökülmesi, camlarının kırılmasının yanı sıra dış cephedeki ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’deki görüntüsünün baş kısmı ve elbisesindeki taşların düşmesi, yoldan geçenlerin içini burkuyor.

Mülkiyeti TOKİ aldı

Orduevinin boşaltılmasıyla binanın mülkiyeti, TOKİ’de bulunuyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa