SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Güneydoğu’da sıcaklar bunaltıyor

Güneydoğu’da sıcaklar bunaltıyor
Bu haber 25 Ağustos 2019 - 23:44 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bunaltıcı sıcaklar etkisini devam ettiriyor. Diyarbakır’da termometreler 45 dereceyi gösterirken, sıcak havalardan bunalanlar tarihi surların gölgesinde, çocuklar ise kentin değişik noktalarındaki süs havuzlarında serinlemeye çalıştı.

Son yılların en yüksek değerlerinin etkili olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kentlerde sıcaklar bunaltıyor. Sıcaklıkların geçen haftaya göre bir kaç derece artış gösterdiği bölgede termometreler Diyarbakır’da 45, Şırnak’ta 43, Şanlıurfa’da 44, Batman’da 43, Mardin 41 ve Gaziantep’te ise 42 dereceyi gösterdi.

Sıcakların etkili olduğu bölge kentlerde, öğle saatlerinde cadde ve sokaklarda sakinlik hâkim olurken, dışarı çıkamayanlar ev ve iş yerlerinde klima karşısında serinledi. Diyarbakır’da yaşayanlar, sıcaktan korunmak için serin ve gölge olan tarihi Ongözlü Köprü çevresi ile parklara akın etti. Diyarbakırlı çocuklar da merkez Sur ilçesinde bulunan ve girilmesi yasak olan Anzele havuzunda serinlemenin keyfini yaşadı. Yaşlılar da tarihi surların gölgesinde yere serdikleri kartonlara uzanıp, serinlemeye çalışmaları dikkat çekti. Öğle saatlerinde tarihi surların kenarındaki parklarda ağaçların gölgesinde serinlemeye çalışan Hasan Kaplan (80), sıcak havaya tepkisini “Yanıyorum, yanıyorum” diyerek dile getirdi.

Uzmanlar ise özellikle yaşlı, hamile ve çocukların, güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde dışarıya çıkmamaları yönünde uyardı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa