SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

”HALKA SÖZ VERİN”

”HALKA SÖZ VERİN”
Bu haber 28 Mayıs 2018 - 0:29 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

-BASIN KONSEYİ’NDEN ADAYLARA AÇIK ÇAĞRI:
 

Basın Konseyi, 24 Haziran’da yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanı adayı olan 6 siyasetçiye birer mektup göndererek, çağrıda bulundu.

Basın Konseyi, ifade ve basın özgürlüğü, halkın haber alma hakkı, tutuklu gazeteciler, basın Meslek İlkeleri konularında yaşanan olumsuzluklarla endişelerin  giderilmesi  konusunda halk nezdinde SÖZ VERMELERİNİ istedi.

Cumhurbaşkanı adaylarını, seçildikleri taktirde Basın Meslek ilkeleri ile ‘eşitlik ilkesi’ doğrultusunda kararlar almaları yolunda, seçim öncesinde halk nezdinde beyan ve taahhüt etmeye davet etti.

Basın Konseyi’nden adaylara yapılan çağrı şöyle:

“Anayasamıza göre, ‘Türkiye Cumhuriyeti insan haklarına saygılı, demokratik, bir hukuk Devletidir’, ‘Basın hürdür, sansür edilemez’, ‘Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.’

Oysa, Türkiye’de basın özgürlüğünün tehdit altında olduğu, bağımsız nitelikli bütün milli ve yabancı basın örgütleri tarafından kabul edilmekte, gerek Avrupa Birliği gerekse Avrupa Konseyi bu konudaki endişelerini düzenli olarak dile getirmektedir. Keza, tutuklu gazeteci sayısı itibariyle Türkiye’nin dünyada sürekli olarak ilk sıralarda yer aldığının altı aynı ve başka kuruluşlarca çizilmektedir.

Bu tablo karşısında, Devlet Başkanlığı seçimlerine giderken bütün Başkan adaylarına çağrımız; yukarıdaki Anayasal hükümleri sonuna kadar savunacaklarına, bunları hayata geçirmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarına ve bu hükümlerin ihlalleri karşısında duracaklarına bütün halkımız nezdinde söz vermeleridir. Bu bağlamda, demokrasiye ve hukuk devletine inandığına emin olduğumuz tüm Başkan adaylarımızın, şu hususları açıkça beyan etmelerini beklemekteyiz:

 Basın özgürlüğü, halkın haber alma hakkı ve basının görevini serbestçe yapması demokrasinin temel ve vazgeçilmez değerlerinden biridir.

Uluslararası standartlara göre meşru gazetecilik faaliyeti sayılan hiçbir eylemi ve söylemi nedeniyle; hiç kimse, hiçbir gerekçeyle, hiçbir bahane altında, yargılanamaz.

 Yukarıdaki ilke saklı kalmak kaydıyla, gazetecilerin görevleriyle bağlantılı kovuşturmalarında tutuksuz olarak yargılanmaları esastır.

*  Basın organlarının ve mensuplarının özgürce faaliyet göstermesini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri ve önlemleri almak, siyasal iktidarın öncelikli bir görevidir.

* Siyasal iktidar kamusal işlemlerde ve tasarruflarda bulunurken bütün basın organları karşısında tarafsız ve eşit mesafede olmalıdır. Bu bağlamda, kamusal imkânların belirli basın organlarına daha fazla veya az kullandırılması; habere ulaşma konusunda belirli organlara daha lehe veya daha aleyhte koşullar sunulması; herhangi bir şekilde herhangi bir basın organının kayırılması veya daha olumsuz muameleye tabi tutulması hukuka aykırıdır.

*  TRT, kuruluş kanununda açıkça belirtildiği üzere, kamu yararını gözeterek, tarafsız ve bağımsız şekilde yayın yapmakla görevli bir kurumdur.

Bütün başkan adaylarını, yukarıda ortaya konulan esaslarda mutabık olduklarını ve Başkan seçildikleri takdirde, bu doğrultuda mücadele edeceklerini beyan ve taahhüt etmeye davet ediyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA