SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Haşere Mücadele Ordusu Göreve Başladı

Haşere Mücadele Ordusu Göreve Başladı
Bu haber 04 Mayıs 2020 - 0:19 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte insan ve hayvan sağlığını tehlikeye atabilecek, sivrisinek, karasinek ve kene gibi canlılarla mücadele kapsamında, 312 kişilik personelle 17 ilçede haşere ve larva ile mücadele seferberliği başlattı.

Diyarbakır’da havaların ısınmasıyla birlikte büyükşehir belediyesi, insan ve hayvan sağlığını tehlikeye atabilecek, sivrisinek, karasinek ve kene gibi canlılarla mücadele kapsamında, 312 kişilik personelle, 17 ilçede haşere ve larva ile mücadele seferberliği başlattı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nca haşere ve larvalara karşı kapsamlı mücadele çalışması başlatıldı.

Kent merkezi ve 17 ilçede yapılacak çalışma, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen törenle start verdi. 12 ay sürecek çalışmanın, 312 kişilik personel ve 60 araç ile yürütüleceği de kaydedildi.

Geçen yıl 8 ay olan mücadelenin bu sene 12 ay süreceğini belirten Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Güzeloğlu, geçen yıl söz konusu mücadelenin 250 personelle yürütüldüğünü, bu yıl ise personel sayısını 312 kişiye çıkardıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Geçen yıl 49 olan araç sayısı bu yıl 60’a, merkez ekip sayısı 24’ten 28’e, kırsal ekip sayısı 14’ten 22’ye, sırt atomizeri sayısı 40’tan 80’e, sırt pompası sayısı 165’ten 660’a çıkarıldı. Ayrıca ilimizdeki kamusal alanların dezenfeksiyonu için 15 kişilik ekip oluşturuldu.

Sivrisinek üreme kaynakları olan; durgun sular, foseptikler, rögarlar, inşaat bodrum suları, dere yatakları, bataklıklar, sazlık alanlar ve süs havuzlarının insan ve çevre sağlığı açısından güvenli olan doğal larvasitlerle ilaçlanmasının yanında karasineklerin üreme ve konaklama noktaları olan gübrelikler, çöp konteynerleri ve çöp depolama alanlarında yıl boyunca rutin program kapsamında mücadele gerçekleştiriliyor. Haşere mücadele faaliyetlerinin etkin, sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılan insektisitler kullanılıyor.”

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından ekipler, çalışmalara başladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa