SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Hastane Avrupa mimarisinde olacak

Hastane Avrupa mimarisinde olacak
Bu haber 25 Mart 2019 - 0:07 'de eklendi ve 270 kez görüntülendi.
  • Koğuş sistemi kalkıyor, tek kişilik özel odalar olacak
  • Hastanenin mimari projesinin ihalesi yapıldı

 

İlçemizde, yılan hikâyesine dönen devlet hastanesi ile ilgili bilgi en yetkili ağızlardan biri olan Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten’den geldi.Genel  Müdür Yardımcısı Dr. Biten, hastanenin mimari projesinin ihalesinin yapıldığını söyledi. Dr. Biten; “Hastane Avrupa mimarisinde olacak, koğuş sistemi kalkacak ve tek kişilik özel odalar olacak” dedi.

Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten, mevcut hastanenin ilçe nüfusunu karşılamasına rağmen Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun yoğun temasları neticesinde yeni devlet hastanesinin yapımının kararlaştırıldığını söyledi.

Sağlık alanında yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak için ilçemize gelen Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile bir araya geldi. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu’nu makamında ziyaret eden Dr. Biten, özellikle yılan hikâyesine dönen devlet hastanesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Devlet hastanesinin proje ihalesinin yapıldığını belirten Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten, ay sonunda projenin tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Mimarisi ve iç dekorasyonu Avrupa tarzında olacak hastanemiz, 75 yataklı bir hastane olacak. Yine hastanede 10 yataklı yoğun bakım ünitesi de yer alacak. Hastanemizde koğuş sistemi kalkacak, tek kişilik içinde duşun da olduğu, refakatçinin de rahatça kalabileceği özel odalardan oluşacak. Hastane büyük olacağı için uzman doktor sayısı da 3 katına çıkacak. Hastanenin çatısında helikopter pisti de olacak. Yani tam teşekküllü bir hastaneye kavuşacak.

Tepe Mahallesine bir Toplum Sağlığı Merkezi, 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi yapılacak ve 9 hekim olacak. Şeyhandede Mahallesine 6 Nolu Aile Sağlığı Merkezi yapılacak ve iki hekim olacak.”

Sağlıklı Hayat Merkezi hakkında da bilgi veren Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten, “kişinin yaşam kalitesini arttırmak, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, bağımlılıklarla mücadele, kronik hastalık mücadele eden bir birim. SHM’de mutlaka bulunması gereken 5 branş olarak, fizyoterapist, çocuk gelişim uzmanı, diyetisyen, sosyal çalışmacı, sigara bıraktırma polikliniği bulunacak. Bu birim aynı zamanda Aile Hekimlerinin de iş yükünü hafifleterek, hastalar üzerinde koordineli çalışılmayı sağlayacak.”

Hastanenin ilçeye kazandırılmasında Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun büyük katkısı olduğunu belirten, Dr. Biten, mevcut hastanenin nüfusa yetmesine rağmen Belediye Başkanı Karamehmetoğlu’nun Sağlık Bakanlığı’ndaki ısrarlı temasları neticesinde hastanenin ve modern sağlık merkezlerinin ilçeye kazandırılacağını sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da Çermik halkının her şeyin en güzelini hak ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sağlık Bakanımızla, bakanlık yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde hastanemizin mevcut durumunu, sağlık ocaklarının yetersiz ve eski olduklarını belirttik ve raporlarla da bunu sunduk. Yine Kayyumdan önce Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından sudan nedenlerle arazi üzerine hastane yapılamaz raporunu da olumlu hale çevirdik. Yoğun çabamız çok şükür neticesini verdi ve yılan hikayesine dönen hastanemiz nihayet yapılacak. Sonbahar da yapımına başlanması planlanıyor. Biz de hastanenin yapılacağı bölgede olan 12 dönümlük botanik parkı da hastanemizin hizmetine kullanılması için tahsis edeceğiz. Başta Sağlık Bakanımız olmak üzere, Sağlık Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Alper Aziz Biten’e ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum. İlçemize de hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa