SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam
Bülent Boztepe

Hayırlara vesile olsun!

Hayırlara vesile olsun!
Bu haber 11 Mart 2019 - 0:26 'de eklendi ve 99 kez görüntülendi.

Bir üç aylara daha girdik. Hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İslam Âleminin en önemli günlerine başlarken, gönlümüz elbette mutlu, huzurlu, sağlıklı, birlik ve beraberlik içerisinde olmayı diliyorum.

Üçaylarda elbette en önemlisi, iyilik yapmak, gönüllerde olmak, insanların mutlu yaşamasına katkı sağlamak ve paylaşmak en önemli unsurlar olmalıdır.

Cenâb-ı Hakk (c.c.) biz mü’minler için rahmeti, feyiz ve bereketi bol olan günler ve aylar halketmiştir.  “Üç aylar” olarak bilinen Receb, Şaban ve Ramazan ayları da fazileti büyük, feyiz ve bereketi bol, mübarek aylardır.

Receb ayına girince; Peygamberimiz (S.A.V.): “Allahım! Receb ve Şaban’ı bize mübarek kıl! Bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua ederlerdi.

Bu ayların Müslümanlarca değerli kılan sebeplerinden birisi de Peygamberimiz (S.A.V.)’in bu aylar hakkında verdiği haberlerdir. Rasûlullah (S.A.V.) Efendimiz; “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.

Üç aylara kutsiyet kazandıran diğer bir önemli özellik beş mübarek kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde olmasıdır.

Receb ayının ilk cuma gecesi Regâib kandilidir. İslâm âlimleri, Peygamberimiz (S.A.V.)’in bu gecede Yüce Allah’ın manevi ikramlarına eriştiğini, bu sebeple şükür ve hacet için namaz kıldığını bildirmektedirler.

Yine Receb ayının yirmi yedinci gecesi İslâm dünyasında Miraç kandili olarak kutlanır. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmış, bu gece nâzil olan Bakara sûresinin son âyetleri ile Müslümanların sıkıntılarının sona ereceği ve ümmet-i Muhammed’e Allah’a ortak koşmadıkları, tevhidden ayrılmadıkları takdirde Cennet’e girecekleri müjdelenmiştir.

Ayrıca İsrâ suresinin bir bölümünde İslâmî emir ve yasakları özet olarak içeren âyetler de bu gecede indirilmiştir.

İşte bu aylarda özellikle mazlumun yardımına koşmak, hak, hukuk ve adaletli olmak, insanların kırmamak çok önemlidir.

Maalesef günümüzde inancımızın tamamen yasakladığı, kabul etmediği, yalan, iftira, hak yemek ayyuka çıkmış. Üzülmemek elde değil.

Nasıl bu duruma gelindi?

Çok basit aslında… Gerçeği görmek yeterlidir.

Nice üç aylara, sağlıklı, huzurlu ve mutlu kavuşmak dileğiyle.

Görüşmek dileğiyle.

Hoşçakalın…

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa