SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Hayırlı olsun

Hayırlı olsun
Bu haber 01 Nisan 2019 - 4:26 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

-Diyarbakır Yerel Medya Derneği istedi, yaptırdı

 

 

Yönetim Kurulu’nda yer aldığımız, Diyarbakır’da 2018’de kurulan Diyarbakır Yerel Medya Derneği (DİYMED) ile Kayapınar Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde yaptırılan Eğitim ve Kültür Merkezi, tamamlanarak hizmete girdi. DİYMED Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özbay, yerel medyaya önemli bir tesisi kazandırmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu merkezde, basın meslek ilkelerinden taviz vermeden asli görevimizi icra edeceğiz” dedi.

Yerel basını geliştirmek, basın mensupları arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak, mesleğin itibar ve imajını yükseltmek amacıylayerel gazete, radyo, televizyon ve internet habercilerini kapsayacak şekilde kurulan Diyarbakır Yerel Medya Derneği, öncelikle tesis sorununu çözmek için çalışma başlattı. Bu doğrultuda Kayanpınar Belediyesi ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanarak protokol imzalandı. O dönemde Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olan şimdiki Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da, DİYMED’in projesine destek verdi.

Kayapınar’ın Mezopotamya Mahallesi’ndeki Açelya Parkı içinde 227 metrekarelik alan üzerinde prefabrik olarak inşa edilen Diyarbakır Yerel Medya Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi, geçen hafta dernek yönetimi tarafından teslim alındı. DİYMED’e kira karşılığında tahsis edilen merkezde, profesyonel bir tv-radyo stüdyosu, eğitim salonu, medya müzesi kütüphane ve toplantı salonu yer alıyor.

DİYMED Eğitim ve Kültür Merkezi ile ilgili açıklama yapan dernek Yönetim Kurulu Başkanı Taner Özbay, değişen dünya koşullarının medyanın yapısını, işlevini ve etkisini değiştirdiğine dikkat çekerek, buna paralel olarak bir güç birliğinin, ortaklaşmanın kaçınılmaz olduğunu, zor da olsa bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özbay, Diyarbakır Yerel Medya Derneği’nin klasik dernekçilik anlayışından farklı bir işlevi hedef aldığını da ifade ederek, kentin değerlerine sahip çıkan, fikir üreten, medya kimliğini ve prestijini öne çıkaran bir anlayışla hareket edeceklerini vurguladı.

-Çok amaçlı bir merkez

Dernek merkezinde yer alan tv-radyo ve sosyal medya üzerinden canlı yayın yapabilecek profesyonel stüdyonun Diyarbakır’da bir ilk olacağını da anlatan DİYMED Başkanı Taner Özbay, “Tamamen Diyarbakır’ı ifade eden eski-yeni, yazılı-görsel kaynaklardan oluşan, yerel tarih araştırmalarına hizmet edecek bir kütüphanenin düzenlemesini yapıyoruz. Medya müzesiyle de bir başka ilke imza atıp, Diyarbakır’ın geleceğe açılan kapısı Kayapınar’da geçmişe hayat vereceğiz. İlk fırsatta da haftalık bir gazete çıkaracağız” dedi.

-Her gün bir etkinlik

Dernek binasında haftanın hemen her gününde bir etkinlik yapmayı planladıklarını ve bunun startını vermek için yoğun bir çalışma başlattıklarını belirten Özbay, etkinlikleri şu şekilde sıraladı:

Yazı İşleri:  Üç ya da 4 basın mensubunun soru soracağı,  bir moderatör ile bir konuğun olduğu bir programdır. Kentin valisi, milletvekilleri, belediye başkanları, kurum müdürleri, STK temsilcileri gibi tüm dinamiklerin konuk edilip gelişmelerin yakın plana alınacağı, radyo-tv-sosyal medyadan canlı yayınlanacak ve gazetelerde haberleştirilecek bir program olacak.

Diyarbakır sohbetleri: İnanç turizmi, tarih-kültür turizmi bakımından muhteşem bir potansiyele sahip olan Diyarbakır’ın değerlerinin, alanında uzman kişiler tarafından anlatılacağı, radyo-tv-sosyal medyadan canlı yayınlanacak bir program.

İşte Diyarbakır: Başta Organize Sanayi Bölgesi (OSB)olmak üzere, kentimizde üretim yapan yerel markalarımızın yakın plana alınacağı, tüm üretim aşamalarının, pazarlama-satış, finansman, yönetim, organizasyon gibi faaliyetlerin irdeleneceği, tüketicileri de yerli malları satın almaları konusunda teşvik edici nitelikte, radyo-tv-sosyal medyadan canlı yayınlanacak ve gazetelerde haberleştirilecek bir program.

Kent Gündemi:  Her hafta 3 ya da 4 basın mensubunun bir araya gelerek kentin, bölgenin ve ülkenin gündemine ilişkin konuları yakın plana alacağı ve tartışacağı radyo-tv-sosyal medyadan canlı yayınlanacak,aynı zamanda gazetelerde haberleştirilecek bir program.

Spor Gündemi: Başta futbol olmak üzere, tüm branşlardaki sportif faaliyetlerin yakın plana alınacağı, muhataplarının konuk edileceği, yorumcuların da yer alacağı, zaman zaman statlardan canlı anlatımların, canlı yayınların da olacağı, radyo-tv-sosyal medyadan canlı yayınlanacak, aynı zamanda gazetelerde haberleştirilecek bir program.

Diyarbakır Musikisi-Folkloru: Hafta sonları Diyarbakır’ın tüm renklerini yansıtacak ezgilere ve folklora yer verip, şarkıların-türkülerin hikâyelerinin anlatıldığı, gerek meslektaşlarımızın gerekse de davetlilerin keyifli saatler geçirmesini sağlayacak kültürel içerikli bir etkinlik.

Eğitim programları: Teknolojinin hızlı gelişimi ve medya üzerindeki etkisi de gözetilerek meslektaşlarımızın daha nitelikli kazanması, mesleğe yeni girenlerin ise eğitilmesi adına, medya okulu mantığıyla alanında uzman isimlerin gözetiminde sertifikalı eğitim programları düzenleyeceğiz.

Diyarbakır mutfağı: Her ay Diyarbakırımızın bir mahalli yemeğinin (Ayvalı kavurma, kaburga, meftune vb.) yakın plana alınıp manilerinin de seslendirildiği, davetlilere ikram edildiği, geniş katılımlı bir kültürel-sosyal etkinlik.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa