SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Hayvan hırsızlarına geçit yok

Hayvan hırsızlarına geçit yok
Bu haber 11 Mart 2018 - 23:53 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.
  • Ekipler kırsalda 24 saat devriye geziyor…

 

İlçe Jandarma Komutanlığı güvenlik timleri hayvan hırsızlarına göz açtırmıyor. Ekipler, 24 saat devriye gezerek hayvan hırsızlıklarına geçit vermiyor.

Son zamanlarda çevre ile ve ilçelerde hayvan hırsızlıklarının arttığının istihbaratını alan İlçe Jandarma Komutanlığı güvenlik timleri bu doğrultuda kontrollerini arttırdı. Edinilen bilgiye göre güvenlik timleri, gece gündüz demeden, 7/24 devriye geziyor.

İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alper Soner Serin bu kapsamda vatandaşlarla sık sık bir araya geldiklerini belirterek şöyle konuştu;

Jandarma sorumluluk sahasında hayvan hırsızlığının önlenmesine yönelik alınabilecek tedbirler kapsamında İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından sorumluluk bölgesinde bulunan köylerde başta muhtarlar olmak üzere vatandaşlarımızla birlikte bilgilendirme toplantıları yapıyoruz.

Bu kapsamda komutanlığımıza bağlı ekipler köylerde kahvehane, çiftlik ve evlere kadar giderek vatandaşları bilgilendiriyor. Bilgilendirme toplantıları kapsamında hayvan sahipleri, çiftçi ve vatandaşlarımıza hayvan hırsızlıklarına karşı alabilecekleri tedbirler konusunda bilgilendirme faaliyetlerimiz de devam ediyor.

Toplantılarda vatandaşlara; hayvan barınak duvarlarının sağlamlaştırılmasının, demir kapı ve en az ikili kilit (göbek-asma) sistemi kullanılmasının, hayvan barınaklarının çevresinin aydınlatılmasının, geceleri bu sistemin açık kalmasının ve bekçi köpeklerinin bu barınaklar çevresinde kullanılmasını, şüpheli durumlarda 156 Jandarma İmdat Hattının aranılması, ahır kapısının evden görülebilecek şekilde ayarlanmasını, gece kontrollerinin sıkça yapılmasının, suç önleme stratejilerinden biri olan vatandaş devriyesi ve komşu gözetimi yöntemlerinin tanıtılmasının, hayvanların başıboş olarak araziye bırakılmasının önlenmesinin, ağıl, çiftlik ve besihanelerin kenarlarının dikenli tel, kafes tel, çit ile çevrilmesinin, büyük hayvan sürülerinde çoban ve çoban köpeği sayılarının artırılmasının, hırsızlık olaylarında erken bilgi vermenin öneminin anlatılması konuları hakkında uyarılar yapıyoruz.”

Ayrıca devriye gezen ekiplerimizin yanında araziye başıboş olarak bırakılan hayvanların çalınması veya kaybolması ya da trafik kazalarına sebebiyet vermesi riskinin yüksek olması nedeniyle vatandaşlarımıza hatırlatma yapılarak daha hassas davranmaları istiyoruz diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA