SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Hayvan yeminde de söz sahibi olacağız

Hayvan yeminde de söz sahibi olacağız
Bu haber 03 Mayıs 2021 - 0:39 'de eklendi ve 113 kez görüntülendi.
  • 4-5 bin ton kaba yem elde edilmesi hedefleniyor

 

Hayvan yeminde de söz sahibi olmak için yapılan proje kabul edildi. Proje kapsamında yılda 4-5 bin ton hayvan yemi elde edilmesi hedefleniyor.

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Bakanlıkça kabul edilen Çayır Mera ve Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında, İlçemizde sulama imkânı olan üreticilerimize silajlık mısır tohumu verildi. Proje kapsamında dağıtımı yapılan tohumların, tohum bedelinde bakanlık katkısı % 75 ve çiftçi katkısı % 25 olacağı belirtildi.

Proje kapsamında Kaymakam Ramazan Polat’ın katılımıyla ilçemizde 13 mahallede, 24 çiftçiye, 127 torba mısır tohumu verildi. Her bir torbada 50 bin tohumun olduğu proje kapsamında beş dekar alanda ekim yapılacak.

Toplamda 635 dekar alanda ekimi yapılacak olan silajlık mısırdan 4-5 bin ton kaba yem elde edilmesi hedefleniyor.

Bu projenin uygulanmasıyla yem bitkileri üretiminin yaygınlaştırılması ile kaliteli kaba yem üretiminin artırılması, üretim maliyetlerinin düşürülerek çiftçilerimizin ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor. Proje kapsamında hem kaliteli kaba yem elde edilecek hem de çiftçiler dekar başına 100 lira destekleme alacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA