SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

HEM’in açtığı kurslarla yeni iş alanları oluştu

HEM’in açtığı kurslarla yeni iş alanları oluştu
Bu haber 03 Şubat 2020 - 0:11 'de eklendi ve 92 kez görüntülendi.

İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi’nde açılan kurslar, vatandaşlara yeni iş alanları açıyor. Açılan kurslarda vatandaşlar hem kendi iş yerini açabilme şansı elde ediyor hem de Türkiye’nin her yerinde iş bulabilme imkanına kavuşuyor.

Halk Eğitimi Merkezi tarafından ilçemizde 2019 yılında 72 kurs açılırken, bu kurslardan bin 337 kişi faydalandı. Açılan kurslara 379 erkek başvururken, 958 kadın da kurslardan faydalandı.

2019 yılında açılan kurslarda doğalgaz iç tesisatı montajcısı, Sedef Kakma, El Yapımı Sabun Üretimi, Halı Dokuma ve Amigrumi (Oyuncak Bebek Yapımı) dikkat çeken yeni kurslar oldu.

Ülkemizin hızla geçiş sağladığı doğalgaz için nitelikli elemanın önemini bilen Halk Eğitimi Merkezi yetkilileri, ilçemizin de doğalgaza kavuşmasıyla birlikte bu alanda doğalgaz iç tesisat montajcısı kursu açarak, hem ilçemizde hem de farklı il ve ilçelerde veya firmalarda vatandaşların iş bulmasına imkan sağlayacak kalifiyeli elemanların yetiştirilmesini sağladılar. Elde edilen sertifikalarla vatandaşlar, özel şirketlerde veya kendi iş yerini açarak para kazanabilecekler.

Yok olmaya yüz tutmuş ve ülkemizin belli illerinde devam ettirilen Sedef Kakma kursunu da hayata geçiren Halk Eğitimi Merkezi yetkilileri, vatandaşların buradan ciddi bir gelir elde edeceklerini düşünüyorlar. Turizm ilçesi olan ilçemizde özellikle yaz aylarında ilçemize gelen yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken sedef oyma, bunun yapan sedefkarlara büyük katkı sağlıyor. Son zamanlarda Kaymakamlık tarafından yürütülen master planın hayata geçmesiyle ilçemize daha fazla turistin geleceği hesaplanarak harekete geçen Halk Eğitimi Merkezi yetkilileri, bu bölgede açılan işletmelerin ilçe ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını belirttiler.

Yine turizme paralel olarak ilçemize gelen turistlerin dikkatini çekecek olan el yapımı sabun üretimi de büyük ilgi çekti. Özellikle Gaziantep’te ve Halfeti’de yapılan el yapımı sabun üretimi, yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekiyor. İlçemizde bunu yapan vatandaşların da ciddi bir gelir elde edeceği düşünülüyor.

Bunun yanında hediyelik eşyalarında büyük ilgi gördüğü turizm alanında halı dokuma ve Amigurumi (tığ yada şiş ile yapılan, içi doldurulmuş oyuncak) turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa