SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası”

“Her 6-7 erişkinden biri böbrek hastası”
Bu haber 01 Nisan 2019 - 4:23 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

-Ülkemizde böbrek hastalığı yaygın hale geldi”

 

İlçe Sağlık Merkezi Müdürlüğü, böbrek hastalığının ülkede yaygın hale geldiğini, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemli olduğunu bildirdi. Ülkede her 6-7 erişkinden birinin börek hastası olduğu da açıklandı.

Kronik Böbrek Hastalığının dünyada ve ülkemizde salgın halini alması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini bildiren İlçe Sağlık Merkezi Müdürlüğü, şu açıklamayı yaptı;

“Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkân vermemektedir. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve yaşam kalitesi bozulmaktadır.

Türk Nefroloji Derneği’nin ülkemizde yaptığı bir tarama çalışmasında Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Düşük farkındalık nedeniyle hastalık son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Bu hastalık zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalıktır.

Bakanlığımız, böbrek sağlığı konusunda toplum bilincini arttırmak, kronik böbrek hastalığında erken tanının önemini vurgulamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla 14 Mart günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Böbrek Günü teması “Herkes İçin Böbrek Sağlığı” olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle böbrek sağlığının önemi üzerine düşünme fırsatı vermektedir.

Kronik böbrek hastalığından korunmak için;

-Düzenli egzersiz yapın,

-Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun,

-Tuzu azaltın, Yeterli sıvı alın,

-Sigara içmeyin,

-Ağrı kesici ilaçlardan kaçının,

-Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün ve

-Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA