SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Her konuda dürüst davranmak onun en güzel özelliğiydi”

“Her konuda dürüst davranmak onun en güzel özelliğiydi”
Bu haber 17 Mart 2019 - 23:44 'de eklendi ve 231 kez görüntülendi.
  • İstiklal Marşımızın 98. yıldönümü

 

İstiklal Marşımızın 98. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Edebiyat Öğretmeni Hasan Dilek, Mehmet Akif Ersoy’un her konuda dürüst davranması en büyük özelliği olduğunu söyledi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un anma günü nedeniyle, Çermik Çok Programlı Anadolu Lisesinde program düzenlendi. Düzenlenen programa Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Kıran, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun, kurum amirleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Tarih Öğretmen Mehmet Yavuz Acet, Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.Edebiyat Öğretmeni Dilek, Ersoy’un her konuda dürüst davranmasının onun en önemli özelliği olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir şair, ihtilal istiyorum, mukaddes bir ihtilal der. İşte Milli Mücadele mukaddes ihtilalin ta kendisidir. Milletimizin yirminci yüzyıldaki mucizesini, büyüklüğünü dile getirecek, onu gelecek nesillere aktaracak, ay yıldızlı şanlı bayrağımız dalgalandıkça gururla okunacak bir marşa ihtiyaç vardır.

Bunun için açılan yarışmaya önce Akif katılmadı, çünkü seçilecek esere 500 lira ödül verilecektir. En son şartlar TBMM’de değiştirilir ve Akif, İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna edilir. Dile kolay, o büyük abide iki günde tamamlanır. Günlerden 1 Mart 1921, Meclisin ikinci toplantı dönemidir. Başkanlı kürsüsünde Mustafa Kemal Paşa vardır. Hamdullah Suphi okumaya başlar, Meclis üyeleri ilk mısrada Meclisi alkışlarıyla inletir ve oy birliğiyle Milli Marş olarak kabul edilir.

Bu vesileyle Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle yad ediyor.Ruhları şad olsun.”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından şiirler okundu, öğrencilerin oratoryom gösterisinden sonra slayt gösterisi yapıldı. Öğrenciler arasında düzenlenen en güzel İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ve Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kıran’ın ödülleri vermesiyle program sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa