SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı

Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı
Bu haber 08 Aralık 2019 - 23:40 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

Aşılar her yıl milyonlarca kişinin hayatını kurtarıyor. Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi tarafından yayınlanan 20. yüzyılda halk sağlığı alanında gerçekleşmiş en önemli 10 başarı listesinde birinci sırada aşılama geliyor.

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fırat Türken, aşılama programı kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli hemşireler Türkan Özkan ve Demet Arslan tarafından ilçe merkezi ve kırsaldaki okullarda aşılama çalışmalarının başladığını ve ebeveynlerin çocuklarını mutlaka aşı yaptırması gerektiğini söyledi.

“13 hastalığı aşılar sayesinde unuttuk”

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Türken, “Aşı programlarının yaygın şekilde uygulanmasıyla, son 30 yılda aşıyla önlenebilen hastalıklardan kaynaklanan ölümlerde dramatik azalma meydana geldi. Daha önce birçok çocuğun hastalanmasına, sakatlanmasına, ölmesine neden olan 13 tane hastalığı aşılar sayesinde neredeyse unuttuk (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, Hepatit A, Hepatit B, hib menenjiti, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, pnömokok menenjiti ve zatürresi, rota virüs). Çiçek hastalığı ise aşı sayesinde yeryüzünden silindiği için artık aşısı bile yapılmıyor” dedi.

-Aşı tüm toplumu koruyor

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Türken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Günümüzde aşılar konusunda hızlı gelişmeler yaşanmakta ve yeni aşılar çocuklarda ve erişkinlerde kullanılmak üzere topluma sunulmaktadır. Aşılar, öldürülmüş veya tamamen zayıflatılmış mikropların vücudumuzda enfeksiyonu taklit ederek bağışıklık oluşmasına yardımcı olur. Bu hastalığı taklit eden durum gerçek bir enfeksiyon değildir. Ateş gibi bazı hafif semptomlar gözlenebilir. Böylece gerçek mikropla karşılaşıldığında bağışıklık sistemi mikrobu tanır ve ölümcül hastalık tablosu engellenmiş olur.

Bir virüsün herhangi bir toplulukta yayılmasını önlemek için aşılama oranının yüzde 95 civarında olması gerekir. Aşılar sadece aşılanan kişiyi değil, bulaşıcı hastalıkların topluma yayılmasını engellediği için, aynı zamanda erişkinleri yani tüm toplumu da korumuş olur.”

Bazen ebeveynlerde çocuklarına aynı anda birkaç enjeksiyonun yapılması ve bebeklik döneminde çok sayıda aşının önerilmesi endişe yaratabiliyor. Ancak bu durum bebeğin bağışıklık sistemi için bir yük oluşturmaz. Sağlıklı bir bebeğin bağışıklık sistemi onlarca aşıya aynı anda cevap verebilecek kapasitededir. Aşıların da ilaçlar gibi yan etkileri olabilir, ancak aşı yan etkileri genellikle hafif ateş, aşı yerinde kızarıklık, şişlik gibi önemsiz yan etkilerdir. En fazla birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Alerjik reaksiyonlar gibi ciddi yan etkiler çok nadiren ortaya çıkar ve aşının yapıldığı ortamda bu duruma müdahale konusunda gerekli ekipman her zaman hazır bulundurulur” diye konuştu.

Uzun yıllardan beri çeşitli enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelede en önemli silah olan aşıların yerinin inkar edilemez bir gerçek olduğunu vurgulayan Dr. Türken,  “Çocuklarımızın ve toplumun sağlığını riske atmamak adına bilimsel ve güvenilir kaynaklardan bilgilendirmeleri takip ederek, doktorlara ve hemşirelere ilgili soruları çekinmeden yönelterek, çocuklarının tüm aşılarının aşı takvimine uygun olarak eksiksiz ve zamanında yapılmasını sağlamak her ebeveynin görevi olmalıdır” açıklamasında bulundu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA