SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Her yer kitapla doldu

Her yer kitapla doldu
Bu haber 15 Mart 2020 - 23:50 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.
  • Kaymakam; “En büyük yatırım insana olan yatırımdır”

 

İlçemizde ikinci kitap fuarının açılışı gerçekleştirildi. Fuara 30 yazar, 80 yayınevi katıldı. Kaymakam Nazlı Demir, en büyük yatırımın ,insana olan yatırım olduğunu söyledi.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kitap fuarına; İlçe Kaymakamı Nazlı Demir, Sur Kaymakamı ve Sur Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Ergani Kaymakamı Hüseyin Sayın, Çüngüş Kaymakamı Mehmet Durgut, Çermik Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çelik ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış öncesi Kayapınar Belediyesi Folklor Ekibi gösteri düzenledi. Folklor ekibine Sur Kaymakamı ve Sur Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi ve Kaymakam Nazlı Demir, birlikte halay çekti.

Programın açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan yaptı. Bozdoğan; “Okuduğunuz zaman gitmediğiniz yerlere gider, görmediğiniz şeyleri görürsünüz. Yeni beldeler, insanlar, tatlar hatta duygular tanırsınız. Bu yolculuk sizi terbiye eder, görgü sahibi yapar, derinleştirir, kibarlaştırır. Sadece kafanızı değil, kalbinizi de çalıştırır. Bu bilinçle hareket ederek, geçen yıl 68 yayınevi 26 katılımcıyla gerçekleştirdiğimiz Çermik kitap fuarını bu yıl 30 yazar, 80 yayıneviyle ikinci kez gerçekleştiriyoruz.

Amacımız öğretmen, öğrenci ve velilerimizin kitapla buluşmasını sağlaması, birçok yazar, akademisyen ve sosyal girişimciyle yakından görüşüp, iletişim kurmasıdır” dedi.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ise sözlerine Kaymakam Nazlı Demir’e teşekkür ederek başladı. Belediye Başkanı Karamehmetoğlu, “Çermik’imiz için, geleceğimiz için çocuklarımızın daha çok okuması, geleceğimizi temsil edeceğimiz çocuklarımız için önemlidir. Makamlar gelip geçicidir. Bu çocuklarımız ülkemizi temsil edeceklerdir” şeklinde konuştu.

Kaymakam Nazlı Demir, bu yıl ikincisini düzenlenen fuarın 5 gün süreceğini ve sadece fuar olmayacağını, bunun dışında söyleşiler ve imza günleri olacağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü;

“En büyük yatırım insana olan yatırımdır ve bunun da en önemli yolu eğitime olan yatırımdır, şiarıyla geçen yıl çıktığımız bu yolda bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Çermik Kitap Fuarının açılış programındayız. Temel hedefimiz Çermik’in gençlerini, Çermik’in insanlarınıböyle kültürel bir birikime kavuşturup, bunu geleceğe taşımak. Biz şuna inanıyoruz, bir bina yaparsınız onun belli bir ömrü vardır. Bir yol yaparsınız 10 yıl sonra onu bulamazsınız ama bir insana yatırım yaptığınız zaman bu onu, çevresini, ailesini, herkesi etkileyecek. Dolayısıyla ülkemizin geleceğini etkiyecek ve belirleyecektir.  Bu amaçla yola çıktık ve geçen yıldan beri ciddi bir heyecanla bunun hazırlıklarını yaptık. Bu yıl bambaşka olacak dedik. Şair ve yazarların sayısın arttırdık. Yayınevlerinin sayısını arttırdık. Bu yıl fuarımızı 5 güne yaydık. Yapılan program dahilinde katılımcı yazarlarımızın tümü Çermik’in kırsal mahalleleri de dahil tüm öğrencileriyle, öğretmenleriyle, halkımızla belirli seminer ve konferanslarla buluşacak. Bugün gerçekten çok heyecanlıyım. 5 gün boyunca her yer kitapla dolacak, Çermik bambaşka olacak diyorum ve katılımlarınızdan dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmasının ardından fuarın açılışı gerçekleştirildi. Müzik dinletisi sunuldu ve stantlar gezildi.Pandomim gösterisi gerçekleşti. Daha sonra okulların fuar alanına katılımları sağlandı.

Hafta boyunca ilçe merkezi ve kırsalında yazarlar öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelerek seminerler verdi ve soruları yanıtladı.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa