SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Herkes için sağlıklı bir nefes

Herkes için sağlıklı bir nefes
Bu haber 18 Aralık 2017 - 1:43 'de eklendi ve 149 kez görüntülendi.
  • “İlerlemiş KOAH’ta kalp yetmezliği ve akciğer kanseri riski artıyor”

 

İlçemizde Sağlık Bakanlığı’nın “Herkes İçin Sağlıklı Bir Nefes” sloganı kapsamında KOAH hastalığı ile ilgili bilgi verildi. TSM hemşireleri ilerlemiş KOAH’ın kalp yetmezliği ve akciğer kanseri riskini arttırdığını belirtti.

Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilçemizdeki kıraathanelerde, okullarda ve vatandaşlara bilgilendirme yaptılar. Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Ebeler Songül Yıldız ve Ziynet Yaman tarafından yapılan bilgilendirmede iç ortam hava kirliliği, tütün maruziyeti ve evin içinde yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Tek tek kahvehaneleri, okulları gezen Ebeler Yıldız ve Yaman, KOAH’ın akciğer kanseri riskini 4-5 kat arttırdığını belirterek, KOAH riskini azaltacak maddeleri şöyle sıraladılar;

“İç ortamlarda tozlu ve dumanlı havaya maruz kalınması özellikle ticari mutfaklarda açık ocakta yemek pişirilmesi, binaların ses ısı yalıtımı çalışmalarında uçucu maddeler, fotokopi makinesi, faks gibi makinelerden kaynaklanan kimyasal maddeler iç hava kirliliğine neden olabilir.

Tütün maruziyetinde ise; tütün ve tütün mamullerinde bulunan kimyasallar halı, perde, kıyafetler ve eşyalara yapışarak sigara içiminden uzun süre sonra da oda içinde kalır. Oda kapısı kapalı olsa dahi diğer odalara yayılır. Hava temizleyiciler ya da filtreler sigaranın etkisini azaltmazlar. Tek çözüm sigara içimini engellemektir.

Ev içinde ise mutfakta ısınma ve pişirme işlemlerinde bacası çekmeyen soba, şofben, açık ocak kullanılması,

Artan trafik neticesinde hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde iç ortamın havalandırılmaması,

Bina içinde boya, vernik ve döşemelik gibi yapı malzemelerinin kullanımı sonucuna takiben bin içinin yeterli havalandırılmaması KOAH’ı tetikler.

-KOAH’ta Korunmak İçin

İç ortamların havalandırılması yeterli düzeyde yapılmalı,

Sigara içilmemeli,

Klima ve nem azaltıcı ağaçların kullanılması ile oda ısısı ve nemi azaltılmalı,

Ev içinde odun sobaları, şömine, ocak kullanılmamalı,

Temizlik malzemeleri birbiriyle karıştırılmamalı,

Kuru temizleme uygulanan giyecekler birkaç saat dış ortamda havalandırılmalı,

Araba kullanırken, havalandırma için cam açmak yerine, aracın kliması kullanılmalı,

Toksit atıklar yerleşim alanlarından uzaklaştırılmalıdır.”

TSM’de görevli ebeler Songül Yıldız ve Ziynet Yaman, bilgilendirmeleri özellikle kıraathane, okul gibi toplu yaşam yerlerinde yaptıklarını, yine hanımları da bilgilendirerek ev içinde yapmaları gerekenleri anlattıklarını söyledi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA