SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Hormonlu patlıcan şaşırttı

Hormonlu patlıcan şaşırttı
Bu haber 19 Mayıs 2019 - 23:55 'de eklendi ve 307 kez görüntülendi.

Turfanda olarak getirilerek satılan patlıcan görenleri şaşırttı. Patlıcanına birinin uç kısmında 3 ayrı oluşum, bir diğerinde ise patlıcanın yanlarında parmak şeklinde 2 ek olduğu görüldü.

Evlerine sebze almak için motosiklet üzerinde seyyar satış yapan satıcıyı durduran esnaflar Hüseyin Altın ve Mehmet Hayri Balpetek, sebzeleri seçmeye başlarken, patlıcanların şekilleri dikkatlerini çekti.

Balpetek’in elindeki patlıcan kısa ve şişman olup, üç ayrı oluşumlu, Altın’ın elindeki patlıcan ise uzun, ancak biri uzun diğeri de biraz daha parmak şeklinde uzantılar olduğu görüldü.

Sebze almaktan vaz geçen esnaflar, meyve ve sebzenin, zamanda çıktığında tüketmenin çok daha doğru olduğunu belirterek, turfanda yetiştirilen meyve ve sebzelerin kullanılmamasının daha yararlı olacağını söylediler.

-Uzmanlar da uyarıyor

Tarım konusunda uzman olan kişiler, seralarda üretilen ürünlerin hormona ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuşlardır. Bu yüzden de, her meyve ve sebzenin üretildiği dönem olan kendi döneminde tüketilmesi gerekmektedir. Mevsimi olan sebze ve meyve tüketimi, sağlık açısından sakıncalı durumlar doğurabilmektedir. Olgunlaşan bütün meyvelerin yapısı incelendiğinde, her meyvede kendine özel hormonlar yer almaktadır. Bu hormonlar, doğal hormonlardır. Mevsiminden önce ya da sonra üretilen meyveler, sıcak ve soğuk gibi fiziki şartlardan oldukça fazla etkilenirler. Bu etkilenme ise, sonucunu yavaş büyüme ile göstermektedir.

Ülkemizde hormonun en çok kullanıldığı ürünler ise, domates, patlıcan, çekirdeksiz üzüm, elma ve kabak gibi sebze ve meyvelerdir. Sağlık açısından oldukça önemli olan bu ürünler, hormonlar yüzünden sağlıksız hale gelebilmektedir.

-Hormonlu meyveler nasıl anlaşılır?

Hormon kullanılan meyve ve sebzeler, kendilerini en çok görüntüleriyle açığa vurmaktadır. Meyve ve sebzelerin şekillerindeki anormallikler, dikkati çeken ilk etmen olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa