SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İl Eğitim Tarih Müzesi açıldı

İl Eğitim Tarih Müzesi açıldı
Bu haber 25 Aralık 2017 - 1:07 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nde düzenlenen İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışını gerçekleştirdi.

Müze açılışına Vali Güzeloğlu’nun yanı sıra; Vali Yardımcısı Tolga Toğan, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi:  “Bugün ilimiz ve ülkemiz eğitim tarihinin en köklü ve en güçlü eğitim kurumlarından biri olan Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde, Eğitim Tarihi Müzemizi açıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığınca başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ilde açılan ve açılacak olan bu Eğitim Tarihi Müzelerinden Diyarbakır’ımızdakini de gerçekten kendisi de bir tarih olan eğitimde gerek Diyarbakır’da gerekse bölgemizde gerekse tüm Türkiye’de bugüne kadar bir asrı aşan mazisiyle, yetiştirdikleriyle gerçek bir Eğitim Tarihi Müzesi konumunu hak eden Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde açıyoruz.  1893’den itibaren eğitimde hizmet veren ve biraz önce ifade edildiği gibi değişik dönemlerde Diyarbakır ve ülkesi için her alanda büyük hizmetler yapan, öğrenciler yetiştiren, devlet adamı, sanat insanı, bu ülkenin ve milletin kalkınmasına katkı koyan, bu ülkeyi seven çok sayıda mezunu yetiştiren bir büyük eğitim çınarı Ziya Gökalp Anadolu Lisesi.

İlk açıldığı yıldan bu yıla aynı çizgide Diyarbakır ve Türkiye’nin eğitimde yüz akı. Tüm Türkiye’deki tarihi 100 okul arasında bu köklü geçmişiyle derinliğiyle ve zenginliğiyle ilk sıralarda yer alan ve bunu hak eden bir eğitim kurumu. Birçok ünlü, değerli ve önemli kişinin hayata hazırlandığı ve hayatla ilgili belki de en temel bilgilerini aldığı çok önemli bir eğitim kurumu, bir dönem mezunlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki kahramanlığı ve o sene mezun olacak bütün gençlerimizin Kurtuluş Savaşına katılmalarından dolayı mezun veremeyen bir kahraman gazi okulumuz aynı zamanda. Bu açıdan Eğitim Tarihi Diyarbakır Müzemizin herhalde en yakışan, en doğru olan merkezi ve yeri de Ziya Gökalp Anadolu Lisesiydi.

Ben kuruluşundan bugüne bu eğitim kurumunda ve bu çatı altında öncelikle emek veren, öğrenci yetiştiren bütün değerli öğretmenlerimize, hayata veda etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun. Bu okuldan mezun olarak hayata ve bu ülkenin bugünlere gelmesine katkı koyan bütün mezunlara da rahmete kavuşmuş olanları rahmetle anıyorum, yaşayanlara sağlık diliyorum. Bugün ki eğitim kadromuzla aynı aşkla ve büyük bir sorumlulukla çalışan bütün yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi ve özellikle hayata hazırlanma noktasında böylesi köklü bir kurumun ismiyle eğitim gören öğrencilerimizi sevgiyle selamlıyorum, başarılar diliyorum. Eğitim Tarihi Müzemizin aynı zamanda Diyarbakır’ımızın da tarihini yansıtan çok önemli bir hem gezilmesi hem de incelenmesi gereken bir merkez olduğunu altını çiziyor, bu duygu ve düşüncelerle hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmanın ardından, Vali Güzeloğlu ve beraberindeki öğrenciler tarafından müze açılışı yapıldı ve müze gezildi. Burada Vali Güzeloğlu’na plaket takdim edilmesi ile tören sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA