SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İlaç sanayinin hammaddesi ilçemizden

İlaç sanayinin hammaddesi ilçemizden
Bu haber 10 Eylül 2018 - 0:12 'de eklendi ve 2.013 kez görüntülendi.
  • Tek kişi tarafından alınıp dünyaya ihraç ediliyor…

 

İlaç sanayinin hammaddesi olan ve tek bir alıcısının olduğu mazı ilçemizden alınarak tüm dünyaya ihraç ediliyor.

Meşe Mazısı toptancısı Serdar Yeşilkaya, mazıların Mersin’deki bir tüccar tarafından alındığını ve tek alıcısının bu kişi olduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Mazı tek bir kişinin tekelinde bulunuyor. Tüm Türkiye’deki mazılar Mersin’e gönderilir ve buradan yurt dışına ihraç ediliyor. Orada ilaç sanayinde işlenerek tekrar ülkemize ithal ediliyor. Mazının kilosunu 11 liradan alıp, 11.5 ile 12 arası satıyoruz. Bu sene mazıda sıkıntı çekilmiyor. Üretici de, esnaf da, tüketici de memnun.

Mazılar % 60-70 arasında gallik tanen, % 2-4 gallik asit, ellagik asit, nişasta, şeker ve kalsiyum oksalat içerir. Gallik asidin esterleri de ilaç sanayiinde geniş kullanım alanı bulur. Kimya sanayiinde tannik asit elde edilmesinde önemli bir ham maddedir. % 60-70 oranında sepi maddesi içerdiğinden boya mürekkep, çivit imalinde fiksatör olarak kullanıldığı gibi kıymetli bir madde olmasından ötürü sumak yaprakları ile sepilenen derilere toz haline getirilen mazıların serpilmesi suretiyle derilerin ikinci kez sepilenmesinde kullanılır.

İlaç sanayiinde ise tanenden elde edilen tannik asit özellikle veterinerlikte dâhilen kullanılan ishal kesici ilaçların bileşimine girmekte, ender olarak kanamalarda kan kesici özelliğinden yararlanılmaktadır. Kumaş ve yünlerin boyanmasında, deri tabaklanmasında kullanılmaktadır. İshal ve kanamaları durdurucu drog özelliklerine sahiptir.

Dâhilen Kullanılışı: İdrar yolu iltihaplarında, bağırsak yaraları ve kolite çok iyi gelir, astrenjan etkilidir. Buruntuda; ishal ve kanamaları kesmek için meşe mazısı toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr içilir.

Veya 1 bardak kaynar suya, 10 gr parçalanmış mazı konur, 10-15 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, bu su aynı zamanda zehirlenmelerin giderilmesi için içirilir, çok faydalıdır. Meşe mazısı toz haline getirilir, 5 gr kitre ile içilirse terlemeyi keser.

Basurda 10 adet mazı toz haline getirilir. 4 defa yıkanmış 1 fincan andız katranı ve leblebi unu ile nohut büyüklüğünde hap haline getirilir, sabahları aç karna 1 adet yutulur. İç ve dış basuru tedavi eder.

Haricen Kullanılışı: Mazı tozu sirke ile kaynatılır, lapa haline getirilir, makat şişliklerinde ve makat çıkmalarında yakı gibi konulursa bu rahatsızlıkları giderir.

Mazı tozu fazla etler üzerine (et beni vs. gibi) ekilirse fazla etleri giderir, benleri düşürür.

Mazı toz haline getirilir, sallanan dişlerin dipleri bununla ovulursa dişleri pekiştirir, sağlam hale getirir, diş etlerini güçlendirir, çürük dişin içine konulduğunda çürümeyi durdurur, ağrıyan dişin üzerine konulursa veya kaynatılıp gargara halinde kullanılırsa, faydalı olur. Mazı tozu sirke ile ıslatılır, bu su ile saçlar yıkanırsa veya saçlara masaj yapılırsa saçları karartır.

Diş minelerinin zayıflaması sebebiyle sıcak ve soğuktan rahatsız olan dişler için mazı kaynatılır, suyu ile gargara yapılır.

Mazı tozu yaralara serpilirse yaraları kurutur, çürümüş eti yeniler.

Buruntuda mazı toz haline getirilir, göbek üstüne konur.

Mazı parçalanıp, kaynatılır, gargara yapılırsa damak, ağız, boğaz, bademcik iltihabını tedavi eder. Küçük dil sarkmasında mazı toz haline getirilir, 5 gr sirke ile kaynatılır, içerisine bir bez batırılıp bu bez başın üzerine konur. Tırnak mantarında; mazı toz haline getirilir, 2 misli balla karıştırılır, tırnaklara sürülür.

Mazı 20 gr, sap 5 gr, toz haline getirilir, karıştırılır, ağızdaki yaralara sürülür veya 1 çay kaşığı ağıza alınır, ağızda tutulur. Mazı 20 gr, akın karha 20 gr, hardal 20 gr, beraberce sirke ile kaynatılır, elde edilen mayi ile gargara yapılır, bir müddet ağızda tutulur.

TSE tarafından hazırlanan 1001 sayılı standardı mevcuttur. En önemli döviz kaynaklarımızdan olan mazılar, başta Rusya, Belçika, Lüksemburg, Tunus olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmektedir.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA