SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İlçemiz Sumağı bölgeye hitap ediyor

İlçemiz Sumağı bölgeye hitap ediyor
Bu haber 10 Eylül 2018 - 0:08 'de eklendi ve 203 kez görüntülendi.

İlçemizde sumak hasadı yapıldı. İlçemizin birçok kırsal mahallesinde yetişen sumak, hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı gibi özelliklere sahip.

İlçemize bağlı kırsal mahallelerde daha çok üzüm bağları ile tarlaların kenarlarında kendiliğinden yetişen sumağın bakımı ve budaması köylüler tarafından yapılarak toptancılara satışı başladı.

Yemeklere baharat olarak katılan ve soğutularak şerbet halinde tüketilen sumağın hasadı, olgunlaştığı dönem olan Ağustos ayının ortalarında başlandı ve toplayarak toptancılara getirildi.

Toptancı Serdar Yeşilkaya, bu yıl sumağın üretiminin oldukça fazla olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Kırmızı ve beyaz sumak adında iki çeşit sumak var, bizde genelde kırmızı sumak kullanılıyor. Hasadın bitmesiyle birlikte üreticiler bize sumaklarını getirmeye başladı. Ortalama kilosunu 11 liradan alıp, 11 lira 50 kuruş ile 12 lira arasında ilçe dışına gönderiyoruz.

Batı illerinde sumağı yemeklerde pek kullanmıyorlar. Daha çok şifa için tükettiklerinden pek rağbet görmüyor. Onun için genelde Diyarbakır başta olmak üzere, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Van Erzurum gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine gönderiyoruz.

Sumak ilaçtır. Hiçbir ilaçlaması yok, saf ve doğaldır. O kadar güzeldir ki bir sene alan sonraki sene de alıyor. Limon ve diğer ürünler gibi değil, yemesi ve ekşiliği çok lezzetlidir. En güzel yanı da doğal yetişiyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA