SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İlçemizde EBA sıkıntısı

İlçemizde EBA sıkıntısı
Bu haber 21 Eylül 2020 - 0:17 'de eklendi ve 130 kez görüntülendi.
  • Özellikle kırsal mahallelerin çoğunda internet bulunmuyor
  • Milli Eğitim Müdürlüğü EBA destek merkezleri kurdu

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de EBA sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle kırsal mahallelerin çoğunda internet bulunmazken, evlerde tablet veya bilgisayar da yer almıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ilçe merkezinde 3 farklı noktada EBA destek merkezleri kurdu.

Korona virüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen uzaktan eğitim kararının ardından öğrenciler ve veliler kara kara düşünüyor. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ilçemizde özellikle kırsal kesimde yaşayan öğrencileri mağdur ediyor. Televizyondan da dersler verilen EBA için öğrenciler, canlı derse katılması için gereken internet ağı, tablet ve bilgisayara sahip değiller.

Kırsal kesimde yaşayan aileler başta olmak üzere şehir merkezlerinde yaşayan, ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocukları bilgisayar, tablet ve internetin olmayışından dolayı bu süreçte eğitimden kopuk yaşamak zorunda kalacak. Kırsal kesimde yaşayan çok çocuklu aileler, EBA eğitim yayınlarından yararlanamayacağı öngörülürken, birçok aile de eğitim sürecini takip edecek bilgisayar, tablet gibi erişim cihazları ve internete sahip olmayışından dolayı SYDV’nin kapısını aşındırmaya başladı.

Günde onlarca kişi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak çocukları için internet, tablet veya bilgisayar temin edilmesini istiyor. Veliler, öğrencilerin aynı koşullara ve imkânlara sahip olmadığı için eğitimde eşitsizlik ve mağduriyetler yaşanacağından endişe ediyor.

Milli Eğitim EBA destek merkezleri kurdu

Öte yandan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü evinde internet, bilgisayar veya tableti olmayan, canlı derslere katılmak isteyen öğrenciler için Fen Lisesi, Şehit Ömer Yaman Ortaokulu ve Halk Eğitim Merkezinde EBA destek merkezleri oluşturdu. İlçe merkezi veya kırsal mahallelerden gelen öğrenciler belirlenen merkezlerde canlı derslere katılabilecek.

Veliler, sadece ilçe merkezinde değil, EBA ağının genişletilerek kırsal mahallelerde de merkezlerin açılmasını, açılmaması durumunda öğrencilerinin mağdur olacağını belirttiler.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa