SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“İmarın yüzde 90’ı kaçak”

“İmarın yüzde 90’ı kaçak”
Bu haber 05 Mart 2018 - 0:03 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.
  • “Belediye Başkanı, STK temsilcileriyle buluştu”
  • Hamamlardan içme suyuna, kaldırım işgalinden yollara kadar her şey konuşuldu

 

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi. Hamamlardan içme suyuna, kaldırım işgalinden yollara kadar her şeyin konuşulduğu toplantıda, Belediye Başkanı Karamehmetoğlu, ilçedeki imarın yüzde 90’nın kaçak olduğunu ve yeni imar planı hazırlamaya başladıklarını söyledi.

Geçmiş dönemde Kaymakam, belediye başkanı, ilçe jandarma komutanının dâhil olduğu halk toplantılarının dışında ilk kez bir belediye başkanı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelmesi memnuniyet yarattı.

Belediye Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya katılan STK temsilcileri ilçede yaşanan sıkıntıları dile getirirken, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu da belediye olarak yaptıkları çalışmaları ve mevcut sıkıntıları nasıl giderebilecekleri konusunda açıklamalarda bulundu ve önerileri dinledi.

Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri genel olarak ilçedeki su, yollar, yapılaşma, istihdam, hamamların durumu, kaçak yapılaşma ve hamambaşı bölgesindeki sıkıntılı durumu dile getirirken, yapılan çalışmaları memnuniyet ile karşıladıklarını ve ellerinden gelen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, teşekkür ettiler.

Toplantıya gösterilen ilgi ve katılımdan dolayı teşekkür eden Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, şöyle konuştu;

“Belediye insanlara çözüm üretme yeridir. Biz hiçbir zaman kurum ayrımı yapmadan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Geçmişten gelen büyük sıkıntılar var. İlçemiz imarının yüzde 90’ kaçak. Şimdi yeni bir imar planı hazırlıyoruz. Yollarımızda sıkıntılar var biliyoruz fakat bunun çözümü de hazır. İçme suyu şebekesi ve doğal gaz şebekesinin döşenmesini bekliyoruz ki sıcak asfaltımızı da dökerek tekrar kazıp yollarımızı bozmayalım. Yani 50 yıllık bir hizmet olacak bu yapılacaklar.

-Kaplıcalar düzgün işletilseydi ilçeye altından parke döşenirdi

Kaplıcalarımızda yenileme çalışmalarımızı başlattık. Küvetli dediğimiz kadın ve erkekler hamamı ile aile kabinlerini yeniliyoruz. Eğer bu kaplıcaların vatandaşa hizmetini ben de dahil zamanında modern hale getirseydik, ilçemizi altından parke ile döşerdik. Çevre ilçelerden hadi Çermik kaplıcasına gidip eğlenelim laflarını duyuyoruz ve bu bizi utandırıyor. Bunu da önleyeceğiz. Bunun için işletmelerin de gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Turizm potansiyelini yükseltmeliyiz ki ilçemizin ekonomisine, istihdamına ve tanıtımına katkı sağlayalım. Bu memlekete belediyeciliği yaşamamış.

-Kaldırım işgalini önleyeceğiz

Kaldırım işgali ile ilgili ciddi şikayetler alıyoruz ve biz de buranın vatandaşı olarak bunları görüyoruz. Herhangi bir şahıs, zümre veya oy kaybı tasası bizi hiç ilgilendirmez alt yapı ve asfaltlama çalışmaları tamamlandıktan sonra hiçbir esnafımız kaldırımı işgal edemeyecek. Biraz da toplum olarak bizim bazı şeyleri kendiliğimizden yapmamız lazım. Artık bu ilçeyi köreltmeye kimsenin hakkı yok.

-Uyuşturucu konusunda anne ve babalar üzerine düşeni yapmalı

Uyuşturucu olaylarında yaş sınırının düştüğünü görüyoruz. Gençlere en büyük desteği veriyoruz ama anne ve babalardan bu desteği görmüyoruz. Çocuklarımızı görüyorum gece geç saatlere kadar dışarıdalar veya sağda solda dolaşıp duruyorlar. Anne ve baba olarak bu çocuklarımız nerede, ne yapıyor? Diye sorgulamamız gerekiyor. Genelleme yapmak istemiyorum ama duyarsız ailelerimiz var.

-Mezarlıklar ve hastalar için projemiz var

Milletin cenazesi olduğu zaman aracı olmayan vatandaşların mezarlığa gitmesi için araç tahsisi yapacağız. Bunun yanı sıra imkanlarımız dahilinde bir doktor ve bir hemşire alarak sadece ilçe merkezinde değil, kırsaldaki hastalarımızın da kontrollerini gerçekleştirecek bir ekip kurmak istiyoruz ve bu yönde çalışmalar başlattık.

-Sinek Çayına kanalizasyon akmayacak

Sinek Çayına akan kanalizasyon yıllardır hepimiz için büyük bir sorun. Bu hem çayımızın kirlenip güzel görüntüsü kaybetmesine hem de ciddi bir sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Biz bunun için proje hazırladık. Sinek çayına akan kanalizasyonu önlemek için dört nokta belirledik.

-Taşıma minibüsleri için yer temin ettik

Taşıma zamanı trafiğin kilitlendiğini biliyoruz. Bunun için minibüslerini duracağı yer temin ettik fakat yetiştiremedik. Önümüzdeki yıl bu sorun çözülmüş olacak.

İlçemiz merkezinde özellikle dışarıdan gelen kadınların ihtiyaçlarını giderebilecek tuvalet bulunmuyordu. Bunun ilkini Kale Mahallesinde gerçekleştirdik. Hem kadınlar hem de erkekler için tuvaletler yaptık. Kadınların çocuklarını emzirebilmesi ve diğer ihtiyaçlarını gerçekleştirebilmesi için salon yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Mezarlıkta abdest alma yeri olmaz mı? Bizde yoktu, onu da tamamladık. Tüm taziye evlerine sürekli yardımda bulunduk.”

Toplantıda bu konuların yanı sıra yaz aylarında düğünlerde silah sıkılması ile ilgili gerekli mercilerle temasa geçilmesi, pazarların durumu, dışarıdan ilçemize gelerek seyyar satıcılık yapanların önlenmesi gibi birçok konuda görüş alışverişinde bulunuldu.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, bu toplantıların önümüzdeki süreçte de devam edeceğini sözlerine ekleyerek katılımcılara teşekkür etmesiyle toplantı sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa