SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İşinizle ilgili 4 stres tipi ve üstesinden gelmenin yolları

İşinizle ilgili 4 stres tipi ve üstesinden gelmenin yolları
Bu haber 14 Ocak 2018 - 23:36 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Stresli bir işte çalışmak hayatı zindana çevirebilir. Gece uykularınızdan olabilir, kalp ve depresyon gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Ancak stresin kaynağını bulmak ondan kurtulmanın ilk adımıdır. Üstelik her iş stresi de birbirinin aynısı değildir. Farklı stres durumlarının farklı çözümleri vardır. Siz aşağıdaki hangi stres durumunu yaşıyorsunuz ve nasıl çözebilirsiniz, birlikte bakalım.

-Bir mendil gibi kenara atılmışlık

Stres kaynağı: İşe başladığınızdan beri çok fazla çalışıyorsunuz. Adeta mesai saatlerinizde bir dakika kafanızı kaşıyacak vaktiniz yok. Ancak buna rağmen üzerinde çalıştığınız projeleri yeteri kadar sahiplenemiyorsunuz ve bu da başkalarının karar vermesine neden oluyor. Doğal olarak geriliyorsunuz tabii.

Çözüm: Uzmanlar buna ‘yüksek performans ama düşük kontrol tatmini’ diyor ve bu durumun insanın üzerinde stres yarattığını söylüyor. Bunun için işinizde daha çok zorlanacak olsanız bile karar süreçlerinde mutlaka bulunmanız stresinizi azaltacaktır.

-Her seferinde hüsrana uğrama stresi

Stres kaynağı: Çok çalışıyorsunuz ama hâlâ bir zam ya da beklediğiniz ikramiyeyi alamadınız. Üstelik çok iyi işler başardığınız halde hâlâ yükselemediniz bile. E bu durum insanı stres yapar tabii…

Çözüm: Özellikle onay bekleyen insanların çok karşılaştığı bu problemle başa çıkmanın yolu hedeflerinizi patronunuzla konuşmaktır. İstediğiniz ödülleri belki hemen alamazsınız ama içiniz rahatlar ve patronunuzun sizinle ilgili düşüncelerini öğrenirsiniz.

-Issız adada yalnız kalma stresi

Stres kaynağı: Bir projede çalışıyorsunuz ama bu bir kişinin yetebileceği bir şey değil. Yani sizi aşıyor. Patronunuz da arkadaşlarınız da bir el uzatmıyor. Olan size oluyor. Gerim gerim gerildiniz.

Çözüm: Tabii ki patronunuzdan ve iş arkadaşlarınızdan yardım isteyeceksiniz. Bu sizi küçülten değil, hem elinizi hafifleten hem de başarıya daha kolay taşıyan bir hamle olacaktır.

-Teknoloji tutsağı stresi

Stres kaynağı: Şirketiniz size bir telefon bir bilgisayar verdi ve patronunuz size 7/24 ulaşabiliyor. Dolayısıyla ofiste olduğunuz ve olmadığınız saatler arasında bir ayrım kalmadı. Uzmanlar bu ‘teknostres’ adını verdikleri durumun gittikçe büyüdüğünü söylüyor.

: Kendinizi koruma altına almak için belli saatler arasında geri dönüşler yapın ve bu işi geç saatlere kadar sürdürmeyeceğinizi karşı tarafa hissettirin. Örneğin akşam 9.00 ve sabah 8.00 saatleri arasında işle ilgili hiçbir şeye bakmayın ve kendi hayatınıza odaklanın.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa