SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“İstiklal Marşı artık benim değil, milletindir”

“İstiklal Marşı artık benim değil, milletindir”
Bu haber 15 Mart 2020 - 23:54 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi.
  • İstiklal Marşımızın 99. Yıldönümü

 

İstiklal Marşımızın 99. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Edebiyat Öğretmeni Hasan Dilek, “Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı artık benim eserim değil milletindir demiştir” dedi.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 99. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un anma günü nedeniyle, Çermik Çok Programlı Anadolu Lisesinde program düzenlendi. Düzenlenen programa Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun, kurum amirleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Tarih Öğretmen Mehmet Yavuz Acet, Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Tarih Öğretmeni Acet; “Akif, dil öğrenmeye çok meraklıydı. Medresede Farsça, okulda ise Fransızca öğreniyordu. Mülkiyeyi istiyordu ve kayıt oldu. Fakat babasının ölümü ve evlerinin yanması nedeniyle yatılı veterinerlik mektebine kayıt oldu. Bu dönemde Sıratı Müstakim dergisinde, daha sonra İttihat ve Terakki’de yazdı.Daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa tarafından Almanya’ya gönderildi. Buradaki Müslümanlara, Halife’ye karşı savaştıkları konusunda bilgilendirilmesi istendi.

Çok istediği Çanakkale Savaşı’na gidemedi. Çünkü Kuşçubaşı Eşref ile beraber Arabistan’a gönderildi. İstiklal Savaşı’nda Anadolu’yu tek tek dolaşarak halkı bilgilendirdi. Balıkesir’de yaptığı hutbe konuşması bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla tam metin olarak Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde yayımlandı. Atatürk, Akif’ten Kuranı-ı Kerim’in Türkçe meale çevirmesini istedi” dedi.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı Edebiyat Öğretmeni Hasan Dilek yaptı. Öğretmen Dilek, Ersoy’un her konuda dürüst davranmasının onun en önemli özelliği olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir şair, ihtilal istiyorum, mukaddes bir ihtilal der. İşte Milli Mücadele mukaddes ihtilalin ta kendisidir. Milletimizin yirminci yüzyıldaki mucizesini, büyüklüğünü dile getirecek, onu gelecek nesillere aktaracak, ay yıldızlı şanlı bayrağımız dalgalandıkça gururla okunacak bir marşa ihtiyaç vardır.

Bunun için açılan yarışmaya önce Akif katılmadı, çünkü seçilecek esere 500 lira ödül verilecektir. En son şartlar TBMM’de değiştirilir ve Akif, İstiklal Marşı’nı yazmaya ikna edilir. Dile kolay, o büyük abide iki günde tamamlanır. Günlerden 1 Mart 1921, Meclisin ikinci toplantı dönemidir. Başkanlık kürsüsünde Mustafa Kemal Paşa vardır. Hamdullah Suphi okumaya başlar, Meclis üyeleri ilk mısrada Meclisi alkışlarıyla inletir ve oy birliğiyle Milli Marş olarak kabul edilir.

Bu vesileyle Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Şehitlerimiz ve İstiklal Şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle yad ediyor. Ruhları şad olsun.”

Konuşmanın ardından şiirler okundu, İstiklal Marşı’nın yazılış sürecini anlatan kısa bir tiyatro gösterisi sunuldu. Program dönemi anlatan slayt ve video gösterimi ile sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA