SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

İstiklal Marşı tüm milletindir

İstiklal Marşı tüm milletindir
Bu haber 14 Mart 2021 - 23:46 'de eklendi ve 31 kez görüntülendi.

İstiklal Marşı kabulünün 100. yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü törenle kutlandı. Çok Programlı Lisesi Edebiyat Öğretmeni Kaçmaz, Ersoy’un İstiklal Marşı’nı tüm ulusa armağan ettiğini söyledi.
İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü programı Çok Programlı Lisesi konferans salonunda yapıldı. Kamu kurum ve kuruluş amirlerinin yer aldığı program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını ÇPL Edebiyat Öğretmeni Hasan Kaçmaz anlattı. Edebiyat Öğretmeni Kaçmaz;
“Birinci Dünya Savaşı sonunda emperyalist güçlerin ülkemizi işgal etmesinin ardından başlayan ve yüz binlerce şehit verilerek kazanılan Kurtuluş Savaşı ile ülkemiz tam bağımsızlığına kavuştu. İşte bağımsız her ülkenin olduğu gibi ordumuza güç verecek ve bağımsızlığımızın sembolü olacak bir marşa ihtiyaç duyuldu. Meclis tarafından bunun için para ödüllü bir yarışma düzenledi. Akif, para ödülü nedeniyle ilk başta girmeyi kabul etmedi. Fakat yakın arkadaşlarının teşvikiyle İstiklal Marşını yazmayı kabule ederek, yarışmada birinci seçildi. Milli Şairimiz yarışmadaki para ödülünü kabul etmeyerek, İstiklal Marşını millete armağan etti.
Bizler de içimizdeki vatan sevgisi ölmemesi için, atalarımızın bin bir zorlukla kazandığı bu toprakların nasıl kazanıldığını unutmamak için İstiklal Marşını okuruz” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunması ve slayt gösterisiyle program sona erdi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa