SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Jandarmadan Kadına Yönelik Şiddetle mücadele

Jandarmadan Kadına Yönelik Şiddetle mücadele
Bu haber 03 Aralık 2018 - 0:02 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

İlçemiz Jandarma Komutanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında bilgilendirme broşürleri dağıttı.

İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri tarafından yol kontrolleri esnasında, kadına yönelik şiddetle mücadele karşı bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, dünyada her üç kadından birinin hayatı boyunca fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalacağını öngörüyor. Birleşmiş Milletler, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin bir küresel salgın olduğunu duyurdu. 19 yaşına dek, dünyada kadınların yüzde 30’u erkek arkadaşları veya kocaları tarafından cinsel şiddete uğruyor. Orta yaşa gelindiğinde bu oran yüzde 40’a ulaşıyor.

Kadınlar genellikle aynı evde yaşadıkları ve sevdikleri birinden şiddet görüyorlar. Küresel düzeyde, öldürülen kadınların yüzde 55’i yakın partneri tarafından öldürülüyor. Şiddet görüp hayatta kalabilen kadınlar, daha fazla akut ya da kronik fiziksel veya ruhsal sağlık sorunu yaşıyorlar. Kadına karşı şiddetin ayrıca aileler, mahalle, toplum ve ekonomi üzerinde de ikincil olumsuz etkileri oluyor. Tespitlerinin yapıldığı bu önemli günde Jandarma da dağıttığı broşürlerle vatandaşları bilgilendiriyor.

Jandarmanın dağıttığı broşürlerde; “Her türlü şiddetin karşısında, kadınlarımızın daima yanındayız. Kadına yönelik şiddet, dünyada en yaygın insan hakları ihlali arasında yer alıyor. Her üç kadından biri, eşi, kardeşi, babası yada patronu tarafından şiddete maruz kalıyor. Şiddet bazı kadınların yaşam hakkını elinden alırken, bazılarında ise suçluluk duygusuna ve öz güven eksikliğine sürüklemektedir. Size yapılan şiddeti en yakındaki güvenlik birimlerine bildirebilirsiniz. Kadına

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA