SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz”

“Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz”
Bu haber 16 Aralık 2019 - 0:03 'de eklendi ve 115 kez görüntülendi.
  • Bakan Soylu’nun Kadın Mülki İdare Amirleri ile yaptığı toplantıya Kaymakam Nazlı Demir de katıldı

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bakanlık yerleşkesinde Kadın Mülki İdare Amirleri ile kadına yönelik şiddetin değerlendirildiği bir istişare ve değerlendirme toplantısında buluştu. Toplantıya ilçemiz Kaymakamı Nazlı Demir de katıldı.

Toplantı açılışında yaptığı konuşmada, “Kadına şiddeti, aile içi şiddeti asla kabul etmeyeceğiz ve burada bir rakamı bile bizim için büyük bir rakamdır. Bizim onu dahi kabul etmemiz mümkün değildir” diyen Bakan Soylu, Bakanlık olarak bu yılın temasını “Eğitim, Denetim ve Takip” olarak belirlediklerini, bu kapsamda mümkün oldukça tüm programlara katılmak için gayret gösterdiğini, bugün de kadın mülki idare amirleri ile buluşarak onların gücünü, bakış açısını ve hassasiyetini daha fazla işin içine katmak istediklerini belirtti.

Konuşmasının devamında, kadın cinayetlerinin küresel olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Soylu, “İngiltere, Fransa ve diğer gelişmiş ülkelerin kadın cinayeti sayılarına baktığınızda, bir yıl yüzde on inerken diğer yıl yüzde 20 artış görülebiliyor. Bizde de geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 21 civarında azalış yaşanmıştı. Bu yıl ise geçen yıla göre bir artış söz konusu.

Bu meseleye çözüm üretirken, meselenin tüm özelliklerini ve reflekslerini de doğru kavramak durumundayız çünkü konunun diğer güvenlik başlıklarından çok farklı bir yapısı ve çok farklı tepkileri var. Sözgelimi trafikte denetimleri arttırdığınız zaman, kazalar ve yaşanan can kayıpları da azalıyor. Bu ikisi arasındaki ters orantı çok net, grafiklerde açıkça görülüyor. Kadın cinayetlerinde ise bu şekilde tek başlıkta bir tedbir alıp birkaç yıla yayılabilecek bir eğilim oluşturmak mümkün olmuyor. Bunun böyle olmadığını batıda da görüyoruz. Sosyolojilerimiz, kültürümüz, inancımız farklı olmasına rağmen orada da bu işi kontrol altına almanın zorlukları, aynı şekilde yaşanıyor. Dolayısıyla meselenin tüm boyutlarına temas etmek, adli, kolluk, sosyoloji, inanç vesaire, bütün başlıkları eşgüdüm içinde ele almak;  devletin ilgili tüm birimlerini bu işte uzmanlaştırmak ve koordinasyon içinde çalıştırmak, nihayetinde de sahaya her yönüyle hakim olmak durumundayız” dedi.

Daha sonra söz alan kadın mülki idare amirleri il ve ilçelerinde kadınlara ve dezavantajlı kesimlere yönelik gerçekleştirdikleri projeleri anlatarak karşılaştıkları problemler için ürettikleri çözüm önerilerini Bakan Soylu ile paylaştılar.

Toplantının sonunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 63 kadın mülki idare amirine hitaben, “Lütfen bu meseleyi sahiplenin. Bunu tek başına iki üç mevzuat düzenlemesiyle sağlamak mümkün değildir. İşe sarılmak, bunu bir iddia haline getirmek, birlikte öğrenmek, hem bakanlık birimlerimizde hem kamuoyunda bu noktada bir farkındalık oluşturmak durumundayız. Kadına yönelik şiddeti tek başımıza değil, kadınlarla elele vererek bitirebiliriz. Ben bu noktada sizlerin ferasetine ve gayretine güveniyorum. Teşrifleriniz için tekrar teşekkür ediyor, sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” dedi.

Toplantı sonunda kadın mülki idare amirleri kadına yönelik şiddet konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA