SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kadınlara 829 Bin lira hibe sağlandı

Kadınlara 829 Bin lira hibe sağlandı
Bu haber 14 Haziran 2021 - 0:32 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başkanlığında, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 9 ilin valisinin katılımıyla Kadın Kooperatifleri Güneydoğu Anadolu Buluşması toplantısı gerçekleştirildi. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, kooperatiflere 829 bin lira hibe desteği sağlandığını söyledi.

Video konferans sistemi üzerinden yapılan toplantıya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Batman Valisi Hulusi Şahin, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kilis Valisi Recep Soytürk ile ilgililer katıldı.

Toplantıda, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi ve görünürlüklerinin arttırılması için yapılan çalışmaların masaya yatırıldı.

Aynı zamanda, kadın kooperatifçiliği alanında iş birliklerini geliştirmek, farkındalık yaratmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla gerçekleştirilen toplantıda Bakan Yanık ve Valiler çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

2020 yılında 12 Üreten Kadın Kooperatifi Kuruldu

Güneydoğu bölgesinde yer alan illerin tek tek ele alındığı toplantıda Vali Karaloğlu, Diyarbakır’daki güncel durum hakkında bilgiler verdi. Karaloğlu, Diyarbakır’da 2020 yılı öncesinde yalnızca üç tane kooperatif bulunduğunu söyledi.

“Güçlü kadın, güçlü Türkiye” mottosuyla Diyarbakır’ın her ilçesinde mutlaka bir kadın kooperatifi olması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirten Karaloğlu, 2020 yılı içerisinde Diyarbakır genelinde 12 yeni üreten kadın kooperatif kurduklarını ifade etti.

829 Bin TL Hibe Sağlandı

Kadın kooperatiflerine yönelik verilen desteklerle ilgili Karaloğlu, “Son bir yıl içerisinde Ticaret Bakanlığımızın, kooperatiflere destek kaleminden, özellikle hibe destek programından, 829 bin TL bir tutarın şu ana kadar Diyarbakır’daki kadın kooperatiflerimize hibesi sağlandı. Bunun yaklaşık 400 bin lirası kooperatiflerimize harcandı. 400 bin lirası ile ilgili de şu anda projeler ve harcamalar devam ediyor” dedi.

Seramikten halıcılığa, tekstilden yöresel gıda üretimine ve el sanatlarına kadar birçok alanda kadın kooperatiflerinin faaliyet gösterdiklerini dile getiren Karaloğlu, kooperatiflerin ürettikleri bu ürünleri pazara çıkarabilmelerinin sürdürülebilirlik açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

“Kadın istihdamının, mesleki yetkinlik ve ekonomik kazançlarının artması için çalışmaya devam edeceğiz”

Büyükşehir Belediyesi olarak Kayapınar’da organik ve doğal ürünler pazarı açtıklarını ve o pazarın içerisinde üreten kadın kooperatifleri için satış noktaları oluşturduklarını aktaran Karaloğlu, üretici kadınların ekonomik girdileri ve gelirlerinin artmasını istediklerini söyledi. Karaloğlu, kadınları istihdama katma, mesleki ve sosyal alanda yetkinliklerini artırma ve aile bütçelerine katkı sunmaları konusunda çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa