SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Kadınların ve kızların aktif olduğu ilçede görev yapmaktan gurur duyuyorum”

“Kadınların ve kızların aktif olduğu ilçede görev yapmaktan gurur duyuyorum”
Bu haber 11 Mart 2019 - 0:24 'de eklendi ve 309 kez görüntülendi.
  • Peygamber efendimiz kız çocuklarını babasının süsü olarak görürdü

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kaymakam Nazlı Demir, kadınların ve kızların bu kadar aktif olduğu bir ilçede görev yapmaktan gurur duyduğunu söyledi. Vaiz Telvin Özkaya, Peygamber efendimizin kız çocuklarını babasının süsü olarak gördüğünü belirtti.

Kaymakamlık tarafından düzenlenen programa Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun eşi Ayşe Güzeloğlu, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun eşi Saadet Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun’un eşi Gül Seyhun, kadınlar ve kızlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Hanbaşı Cami İmamı Mehmet Koçer tarafından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kaymakam Nazlı Demir yaptı.

Kaymakam Demir, kadınların ve kızların bu kadar aktif olduğu bir ilçede görev yapmaktan gurur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu;

“Kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. Dünyada, kadına seçme ve seçilme hakkının ilk defa verildiği ülke olan Türkiye’mizde bugün kadınlarımız daha da güçlüdür.

İlçemize gelecek olursak gururla ifade etmek istiyorum ki kız çocuklarının okullaşma oranında Diyarbakır birincisi olan ilçemiz, kadınlarımızın sosyal hayata katılımı konusunda da çok ön plandadır. Çermik’in, Diyarbakır’ın ilk kadın kaymakamı olma şerefine erişen ben de kadınlarımızın ve kızlarımızın böyle aktif olduğu bir ilçede görev yapmaktan gurur duyuyorum. Pek çok alanda onlarla karşılaşma, istişare etme, onlara dokunma ve anlayabilme fırsatına sahip bir Mülki İdare Amiri olarak kadınlarımızla pek çok güzel iş yapacağımızı umuyorum. ADEM, HEM, ÇATOM gibi kurumlarımız üzerinden kadınlarımıza pek çok imkan sağlıyoruz. Bizler bunu istihdama dönüştürme gayreti içerisindeyiz. Yaptığımız projelerle amacımız güzel bir dokunuş yaparak hayatlarında yeni bir sayfa açmak.

İlçemiz tarımdan, turizme pek çok potansiyele, çok ciddi bir iş gücüne sahip. Kadınlarımız çalışkan ve fedakar. İnşallah güzel bir çalışma ile onlara iş imkanları sağlamayı hedefliyoruz. Gerek ilçe gerek ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından torbada bizim de bir tuzumuz olsun istiyorsak hep birlikte çalışacağız.

Kaymakam Nazlı Demir’in konuşmasının ardından kadının dinimizdeki yeri konusunda Vaiz Telniz Özkaya bir konuşma yaptı.

Özkaya, “Cinsiyetlerin yarıştırıldığı bu dönemde yüce yaradan insan unsuru ile herkesi yaratmıştır. Yüce yaradan, halife gelecek dediğinde cinsiyet belirtmemiştir. Kadın olsun erkek olsun, hiçbir çalışanın emeğinin karşılıksız bırakmayacağını söylemiştir. Suç da mükafat da ortaktır. Peygamber efendimiz cahiliye döneminde kızını boynuna alıp çarşıda gezerdi. Kız çocuklarını babasının süsü olarak görürdü” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından şehit annelerine Kaymakam Demir, Milletvekili Eronat ve Valinin eşi Güzeloğlu tarafından çiçek verildi. Daha sonra ney dinletisi ve İlahi Sanatçısı Emrah Güneş’in ilahileri ile birlikte semazen gösterisi yapıldı. Kadınlar Günü için pasta kesilmesinin ardından, yapılan çekiliş ile program sona erdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA