SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

‘Kan davaları için barış heyeti kurulsun’

‘Kan davaları için barış heyeti kurulsun’
Bu haber 07 Haziran 2021 - 0:18 'de eklendi ve 230 kez görüntülendi.

İlçemizde bugüne kadar olan ve bundan sonra olabilecek kan davalarının önüne geçmek için akil insanlardan oluşan bir heyetin oluşturulması için hemşerilerimiz imzalı bir çağrı metni yayınladı.

Çermikli aydın, yazar, eğitimci, sanatçı, gazeteci, imamlardan oluşan bir heyetin imzaladığı çağrı metninde mülki amirlere de çağrı yapıldı, konuya hassasiyet göstermeleri istendi. Yapılan çağrıda şu ifadelere yer verildi;

“Çermik halkına saygı ile duyurulur

Doğup büyüdüğümüz; suyu, toprağı ve havasıyla yoğrulduğumuz üzerimizde emekleri olan memleketimiz Çermik’te öteden beri var olan kan davaları son yıllarda yine çok basit nedenlerden dolayı artmaya başlamıştır. Maalesef biraz anlayış gösterilerek çözülebilecek sorunlar, abartılıp kişisel bir hınca dönüşünce birçok hemşerimizin hayatına mal oluyor.

Travmalar son bulsun

Bu olayların tüm ilçe halkında büyük üzüntü ve ruhsal travmalar yaratığı açıktır. Kan davasına taraf olanların çektiği acılar ve yaşadığı travmaların ise tarifi bile imkânsızdır. Sıkılan bir mermi aynı zamanda – hangi taraftan olursa olsun – bir ananın yüreğine sıkılmaktadır. İlçemizde adına kan davası denilen bu gerici ve yıkıcı geleneğin acil olarak çözülmesi gereken toplumsal bir sorun haline dönüştüğü ortadadır.

Çalışmalar hemen başlatılmalı

Biz Çermikli aydınlar, eğitimciler, yazarlar, sanatçılar, gazeteciler, imamlar, dayanışma dernekleri ve duyarlı insanlar olarak; Bu sorunun çözümü, yani kan davalarından dolayı meydana gelebilecek can kayıplarını önlemek amacıyla bir an önce daimi bir akil heyetin oluşturulmasını öneriyor ve zaman geçirmeden tespit, önleme, ikna ve arabulucu amaçlı çalışmalara başlaması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Güvenilir heyet oluşturulmalı

Mülki amirler ile diyalog ve istişare içinde olmayı esas alacak olan heyet; bölge halkını iyi tanıyan yerli öğretmenler, psikologlar, avukatlar, imamlar ve Çermik’te kanaat önderi sayılan ve halk tarafından tarafsızlığı bilinen saygın insanlardan oluşmalıdır. Heyetin kapsamı ihtiyaca göre genişletilebilir. Bu heyet saygınlığını ve güvenirliğini kanıtlayan bir heyet olarak aynı zamanda sorun yaşayan tarafların gidebilecekleri bir merci olmalıdır.

Çözüm ve müzakere heyeti oluşmalı

Bunun yanı sıra bahsettiğimiz soruna sebebiyet veren; psikolojik, sosyolojik ve ekonomik nedenlerin bilimsel olarak tespit edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Belirlenen nedenler değerlendirilerek potansiyel husumetler tespit edilmeli ve heyet yani akil adamlar tarafından çözüm/müzakere çalışması başlatılmalıdır.

Biz, arabulucu bir barış heyetinin kurulması için;

Çermik’in duyarlı insanlarını, Çermik Kaymakamlığını ve Belediye Başkanlığını çalışma başlatmaya çağırıyoruz.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA