SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kansere erken önlem

Kansere erken önlem
Bu haber 23 Temmuz 2018 - 0:34 'de eklendi ve 236 kez görüntülendi.
  • 40 yaş üzeri kadınların 8’inden 1’inde kanser görülme ihtimali var

 

“İlçemizde gezici mamografi cihazıyla, kadınlar kansere erken önlem alıyor. İlçe Sağlık Müdürü Doktor Melih Akay Arslan, 40 yaş üzeri kadınların 8’inden 1’inde kanser görülme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı tarafından Diyarbakır’a gönderilen Pembe Prenses Kanser Tarama Aracı ikinci defa ilçemizde hizmete başladı. İlçe Sağlık Müdürlüğü (1 nolu Aile Sağlığı Merkezi) bahçesinde kadınlarımıza hizmet veren Pembe Prenses Kanser tarama aracı, 28 Temmuz’a kadar ilçemizde kalacak.

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan İlçe Sağlık Müdürü Doktor Melih Akay Arslan, 40 yaş üzeri kadınların 8’inden 1’inde kanser görülme ihtimalinin olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kadınlarımızın yakalandığı en önemli kanser türlerinin başında meme kanseri gelmektedir. Her 8 kadından 1 tanesinde meme kanserine yakalanma riski bulunmaktadır. Kadınların yakalandığı kanserlerin en başında % 40 ile meme kanseri geliyor. Meme kanserinin önlenebilmesi açısından erken teşhis çok önemlidir. Bunun için de kadınlarımızın kendi kendilerine meme muayenesi yapabilmesi için İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli arkadaşlarımız birçok yerde kadınlara seminer verdi ve vermeye de devam edecek. Temel amacımız kadınlarımızı bu konuda bilinçlendirmek, daha duyarlı hale getirmek ve farkındalığı arttırmak. Erken teşhis ile onların tedavilerinin yapılmasına imkân vermek ve yaşam kalitelerini yükseltmek. Sağlık Bakanlığımızın uygulamaya geçirdiği mamografi çekimi ve simir testi için uygun ortamların bulunduğu bu tırı da İl Sağlık Müdürlüğü’nden talep ettik. Müdürlüğümüz de bu tırı ilçemize gönderdi. Kadınlarımızın başvurusuyla ücretsiz olarak hizmeti sunacak.

Buradaki temel amacımız kadınlarımızın karşı karşıya olduğu bu riskli durumdan onları bilinçlendirerek, bir risk var ise bunu ortaya koymak. Özellikle kadınlarımızın bu eğitim çalışmalarına katılmalarını bekliyoruz. İlçemizde 40-69 yaş arasında yaşayan kadınları 28 Temmuza kadar burada kalacak olan tırımıza ulaşmalarını ve buradaki imkânlardan yararlanmalarını bekliyoruz. Tırımız hafta sonu da hizmet verecek. Sağlıklı bir toplum için kadınlarımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri için bu tarz çalışmaları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığımıza bu konuda teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarda bizlerin yanında oldu ve katkılarını sundu. Burada görev yapan arkadaşlarımıza, sağlık tırında görev yapan arkadaşlarımıza, Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan sağlık çalışanlarına herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte bu farkındalığı bütün Çermiklilere anlatma adına bu tür çalışmalara devam edeceğiz.”

İlçemizde hizmet veren kanser taramadan 100’ün üzerinde kadının taramadan geçirildiği, birinde hastalığın belirlendiği bir kaçında da şüpheli görüldüğü öğrenildi. Taramalar sürüyor.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA