SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

“Kaplıca sadece ilçenin değil, Diyarbakır’ın can damarıdır”

“Kaplıca sadece ilçenin değil, Diyarbakır’ın can damarıdır”
Bu haber 18 Kasım 2018 - 23:42 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

– Kaymakam, otel sahipleri ile bir araya geldi

– İmar en büyük sorun

 

Otel sahipleri ile bir araya gelen Kaymakam Nazlı Demir, kaplıcaların sadece ilçenin değil, Diyarbakır’ın can damarı olduğunu söyledi.

İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Seyhun ve İlçe Emniyet Amir Vekili Komiser Mehmet Karademir ile birlikte otel sahipleri ile Kaymakamlık toplantı salonunda bir araya geldi.

Bir süre önce Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun ilçemize yaptığı ziyaret sonucunda ilçenin termalin merkezi haline getirilmesi için gerekli çalışmalar başlarken, toplantıda işletme sahiplerinin ruhsatı olmamasını öğrenmesi üzerine, bu konuda gerekli adımların hemen atılması için talimat vermişti.

Bu kapsamda yapılan toplantıda otel sahipleri ve işletmecilerine Diyarbakır Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü İmar ve Planlama Şube Müdür Vekili Mehmet Karaaslan tarafından bilgi verildi. 31 Aralık’ta sona erecek olan imar barışından otel sahiplerinin yararlanması gerektiğini, bu tarihten sonra geriye dönüş olmayacağı ve yıkım kararı alınabileceğini vurguladı.

Müdür Vekili Karaaslan’ın imar barışı ile ilgili yaptığı bilgilendirmenin ardından Kaymakam Nazlı Demir, otel yönetici ve sahiplerine yol haritası hakkında bilgi verdi.

Kaymakam Nazlı Demir, kaplıcaların sadece ilçenin değil, Diyarbakır’ın can damarı olduğunu belirterek şöyle konuştu;

“Binaların kimlik belgesi, yapı kayıt belgesidir. Bölgemizde kırsal kalkınma, İPARD ve hükümetimizin uyguladığı teşvik ve hibe programlarından yararlanmanız için resmi olarak olmanız lazım. Termal Turizm, ilçemizin bacasız sanayisidir. Biz istiyoruz ki herkesin önü açılsın. Çeşitli nedenlerden dolayı olay kanser haline gelmiş. Burası Termal Turizm alanı ilan edilmiş. Etkin tanıtım yaparak müşteri potansiyelini arttırmamız lazım. Ama durum ortada. Bunların gelişmesi için topyekun çaba harcamamız lazım.

“Az olsun, benim olsun” mantığı ile hareket ederseniz açıkça söylüyorum, hepiniz yok olursunuz. Bunun için aynı soy isimdeki işletmeciler birleşsin yıldızlı oteller yapsın veya modern butik oteller inşa etsin. Bulunduğunuz bölge sit alanı, bu yüzden projeler geliştirelim. Bunun için ilk başta yapı kayıt belgesini alın. Şimdi büyük düşünme zamanı. Yapacağınız çalışmayla sadece kendinizi değil, gençlerinizi ve onların gelecekteki çocuklarını da ihya edersiniz.”

Otel işletmecileri ise imar planı yüzünden yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Yapılan plan çerçevesinde otellerin yüzde 80’inin arazilerinin yol için gittiğini, kendilerine 50 ile 100 dönüm arazinin kaldığını ve bu durumda da hiçbir şey yapılamayacağını söylediler.

Kaymakam Demir, ise ilk işlerinin imar belgelerinin alınması olduğunu, imar planı üzerinde gerekli revizenin yapılabileceğini sözlerine ekledi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa