SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kar kısa sürdü, geriye soğuğu kaldı

Kar kısa sürdü, geriye soğuğu kaldı
Bu haber 24 Ocak 2021 - 23:39 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.

İlçemizde beklenen kar yağışı kısa sürerken, geriye ise soğuğu kaldı.

İlçemizde vatandaşların ve çiftçilerin beklediği kar yağışı nihayet gerçekleşirken, karın kısa sürmesi ise yine kimsenin yüzünü güldürmedi.

Gece yarısı başlayan ve kırsal mahallelerde 15 santimetreyi bulan kar yağışının öğleden etkisini yitirmesiyle yerini soğuk havaya bıraktı. İlçemize bağlı 77 kırsal mahallenin yollarının açık olduğu belirtilirken Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Bakım Ekipler Amirliği kendi sorumluluk alanları olan yerlerde de tuzlama ve kar küreme çalışmaları yaptıkları belirtildi.

Vatandaşlar ve çiftçiler kar yağışını büyük bir sevinçle karşılasa da karın kısa sürmesi ve hemen ardından oluşan don bu sevincin kısa sürmesine neden oldu.

Vatandaşlar, ilçe merkezi ve dağlara düşen karın daha uzun olmasını dilediklerini belirterek, “Uzun süre kar yağmaması gerçekten endişe vericiydi. İlçemize Kasım ayı sonu Aralık ayı başından itibaren kar yağardı. Kar yağmaması sonucu yer altı kaynak sularının oluşamamasına, dolayısıyla da su sıkıntısı çekilmesine neden olacaktı. Sinek çayında bile su kışın ortasında olmamıza rağmen çok az geliyor. Bu da durumu ciddiyetini ortaya koyuyor. Umarız bundan sonra daha fazla kar yağar, yer altı su kaynakları yeterince beslenir. Şehir merkezine de çok iyi kar yağmasını diliyoruz. Kar gelirse temizlik olur, mikroplar ölür, hastalık bu kadar fazla olmaz” diye konuştu.

Çiftçiler de kar yağışının daha fazla olması gerektiğini bu kar yağışının ancak toprağın üstünü ıslattığını belirttiler. Çiftçiler; “Yağan karın ekinlere hiçbir faydası olmadı. Biz karın uzun sürmesini bekliyorduk. Çünkü ne kadar çok kar yağarsa toprak o kadar beslenir ve ürünler hem verimli olur hem de bol olur. Kar yağmaması ürünlerin az olması nedeniyle pahalılığa neden olacaktır. Ayrıca karın kısa sürmesinin ardından oluşan don olayı da ekinlere ciddi zarar verdi” şeklinde konuştular.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA