SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Karacadağ Kalkınma Ajansı 21.5 Milyon lira dağıtacak

Karacadağ Kalkınma Ajansı 21.5 Milyon lira dağıtacak
Bu haber 15 Nisan 2019 - 0:01 'de eklendi ve 87 kez görüntülendi.
  • Destek Sanayi siteleri, kültürel mirasın korunması, tarıma dayalı sanayi ve okul öncesi programlara verilecek

 

Karacadağ Kalkınma Ajansı 2019 Yılı Mali Destek Programını açıkladı. Program kapsamında Diyarbakır ve Şanlıurfa’da projelere toplam 21.5 milyon lira destek sağlanacak. Destek, Sanayi siteleri, kültürel mirasın korunması, tarıma dayalı sanayi ve okul öncesi programlara verilecek.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından verilecek destek programının içeriği hakkında Kaymakamlık konferans salonunda bir toplantı düzenlendi. Toplantıya; Kaymakam Nazlı Demir, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, okul idarecileri, öğretmenler, üreticiler ve çiftçiler katıldı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nda görevli uzmanlar Armağan Çelik ve Adnan Tuzcu tarafından yapılan bilgilendirmede, tüm bu yatırımların ortak noktası ve amacının insanların yaşam kalitesini, eğitim seviyelerini ve gelişmişliğinin arttırılması olduğu belirtilerek şunları söylediler;

“Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında küçük sanayi siteleri ve sanayi siteleri yararlanabilecek. Bunların içinde sanayi sitelerinin alt ve üst yapılarının geliştirilmesi, eksik yerlerin tamamlanması, fiziki alt ve üst yapının iyileştirilmesi projeleri yer alabilecek. 9 milyon lira bütçenin ayrıldığı program kapsamında kar amacı gütmeyen kurumlar başvuru yapabilecek. En az 75 bin en fazla 750 bin lira destek sağlanacak.

Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliliğinin Arttırılması Mali Destek Programı kapsamında; pamuk, mısır, buğday, kırmızı biber, zeytin, Antep fıstığı, koyun sütü ve diğer süt çeşitleri (keçi, inek ve manda sütü) öncelikli olmak üzere Karacadağ pirinci, kırmızı mercimek, domates ve üzümün birincil üretim sonrası kısmına destek sağlanarak, değer zincirlerinde yer alan tarıma dayalı sanayi işletmelerinin kaynak kullanım maliyetlerinin verimlilik arttırıcı yöntemlerle düşürülmesi, işletmelerin rekabet edebilirliklerinin arttırılması ve entegre kaynak verimliliği uygulamalarının yaygınlaştırılması gerçekleştirilecek. 4.5 Milyon lira bütçenin ayrıldığı program kapsamında kar amacı güden KOBİ’lere yüzde elli destek sağlanacak.

Okul Öncesi Eğitim Standartlarının Artırılması Mali Destek Programı kapsamında; okul öncesi eğitim alanında okullaşma oranını arttırmak ve olumsuz çevresel koşullarda yaşayan çocukların diğer çocuklara göre eksik kalan eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, okul öncesi eğitim kurumlarında yeni yöntem ve modern yaklaşımlara uygun gerekli fiziki, beşerî ve teknik altyapının güçlendirilerek eğitim kalite ve cazibesinin artırılması hedefleniyor. 4 milyon lira ödeneğin ayrıldığı program çerçevesinde her kurum 4 projeyle başvurabilecek ve en fazla 2 projesi kabul edilecek. Proje kapsamında asgari 20 bin azami 200 bin lira deste verilecek.

Kültürel Mirasın İşlevlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında; tescilli taşınmaz kültür varlıklarından tarihi konak, köşk, ev gibi sivil mimarlık örnekleri veya han, hamam, saray gibi anıtsal yapıların koruma kullanma ilkesine bağlı kalınması suretiyle özel sektör eliyle restorasyonununveya basit onarımının yapılarak konaklama tesisi olarak turizme uygun işlevler kazandırılması, yeme-içme tesisi olarak turizme uygun işlevler kazandırılması, özel müze olarak turizme uygun işlevler kazandırılması, yenilikçilik merkezleri (STEM, Robotik Kodlama, Dene-Yap Atölyeleri) olarak turizme uygun işlevler kazandırılması hedefleniyor. 4 milyon lira bütçesi olan programa en az 50 bin en fazla 500 bin lira destek sağlanıyor. Bu yıl değişikliğe gidilerek kar amacı gütmeyen kuruluşların yerine kâr amacı güden kuruluşlardan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler yararlanabilecek.”

Yapılan sunumların ardından program, soru-cevaplar şeklinde sona erdi.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA