SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kaymakam Ablasından yardım eli

Kaymakam Ablasından yardım eli
Bu haber 18 Kasım 2018 - 23:59 'de eklendi ve 179 kez görüntülendi.

– Kaymakamın öncülüğünde ilçe el ele verdi gerekli cihaz alındı

– Cihaza bağlanmasa hayatını kaybedecekti

– Hastalığın altında aile dramı çıktı

 

Levent BOZTEPE

 

Polimiyotiz (iltihaplı kas romatizma hastalığı) hastası Emel’e ilçemiz Kaymakamı Nazlı Demir ablasından yardım eli. Kaymakam Demir’in öncülüğünde ilçede el ele vererek gerekli solunum cihazı sağlandı. Cihazın alınmasıyla Emel hayata tutundu. Kızının hastalığını ilk öğrendiğinde baba kalp krizi geçirerek, amca yatalak olarak hayatını kaybetti, aile dramı yaşandı.

İlçeye bağlı Pınarlı Mahallesinde Polimiyotiz hastası 19 yaşındaki Emel Durdi için Kaymakam Nazlı Demir öncülüğünde başlatılan kampanya ile alınan cihazla Emel, nefes alabilecek.

Taliksiz Genç Kız Emel, binde bir görülen bir hastalık olan, kökeni bilinmeyen ve halk arasında iltihaplı kas romatizması olarak bilinen, bağışıklık sisteminin iltihaplı hücrelerinin kas liflerine saldırısı ile kas hücrelerinin ölmesi sonucunda fonksiyon gösterememesi olan ve sadece yetişkinlerde görülen Polimiyotiz hastalığına, 2010 yılında yakalandı. 5 çocuklu ailenin ikinci çocuğu olan Emel Durdi’nin babası Sedat Durdi de kızının hastalığını öğrenince kalp krizinden 37 yaşında vefat etti.

Pınarlı kırsalında yaşayan Emel’in bu hastalığın olduğunu öğrenen Kaymakam Nazlı Demir, kendisini ziyaret ederek durumu hakkında ailesinden bilgi aldı. Ailenin cihazı alacak durumunun olmadığını öğrenen Kaymakam Demir, cihazın fiyatını öğrenerek alınması için çalışma başlattı.  26 bin 500 lira olan cihaz için SGK 9 bin 700 lira ödenek sağladı, Kaymakamlık da 5 bin lira verdi, geri kalan para ise ilçedeki esnaflardan ve durumu iyi olan vatandaşlardan sağlanarak cihazın alımı gerçekleştirip aileye teslim edildi.

Cihaz alımından sonra İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Ahmet Seyhun ve SYDV Müdürü Ebubekir Tekdemir ile birlikte Emel’i ziyaret eden Kaymakam Nazlı Demir, Emel ile sohbet ederek, her zaman kendisinin yanında olduğunu ve bir isteği olduğunda Nazlı Ablasının ihtiyacını karşılayacağını söyledi.

Emel’in annesi ile de görüşen Kaymakam Nazlı Demir, hastalığı hakkında bilgi aldı. Anne Semra Durdi, kızının hastalığından önce 15 yıl boyunca yatalak olan kaynı biraderine baktığını söyledi. Kızının hastalığının 2010 yılında ortaya çıktığını ve eşi Sedat’ın hastalığı öğrenmesi yüzünden kalp krizi geçirerek vefat ettiğini söyledi. Anne Durdi Gazetemize şöyle konuştu;

“İlk aşamalarda saçlarını tararken kollarını kaldıramaz, yürürken aniden düşme gibi durumlarla karşılaştık. Şimdi hastalığı ilerledi. Bu yüzden kendi başına oturup kalkamaz duruma geldi, sürekli yatakta uzanıyor. Solunum kaslarının tutulması sonucunda da normal şekilde nefes alıp vermede zorluk yaşıyor. Solunum güçlüğü çekiyor. Allah devletimize zeval vermesin, sizin öncülüğünüzde kızım hayata tutunacak. Bu cihazın bir dakikalık durması, kızımın hayatına mal olabilir. Onun için küçük bir jeneratör temin ettik, elektrik kesintisi durumunda hemen devreye sokarak, solunum cihazının durmasını önlüyoruz. Kış aylarında bazen 3-4 gün elektriğin gelmediği oluyor. Bu da bizim için büyük bir sıkıntı yaratıyor.”

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA