SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kaymakam Demir; “kadının mutlu olduğu güçlü olduğu bir ailede toplumda daha güçlü ve mutlu olacaktır”

Kaymakam Demir; “kadının mutlu olduğu güçlü olduğu bir ailede toplumda daha güçlü ve mutlu olacaktır”
Bu haber 08 Mart 2020 - 23:49 'de eklendi ve 124 kez görüntülendi.

-“Bu ülkenin kadınları çalışmak, üretmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istiyor”

 

8 Mart Dünya Kadınlar günü, ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kaymakam Nazı Demir, “kadının mutlu olduğu güçlü olduğu bir aile de toplum da daha güçlü ve mutlu olacaktır. Bu ülkenin kadınları çalışmak, üretmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istiyor” dedi.

Bir düğün salonunda düzenlenen etkinliğe Kaymakam Nazlı Demir ile Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu ile kurum amirleri ve çok sayıda kadın katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu’nun konuşmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ilçemiz Kaymakamı Nazlı Demir yaptı.

Etkinlikte konuşan Kaymakam Demir, “çok değerli başımızın tacı şehitlerimizin anneleri ve yakınları, Çermik’in emektar, vefalı kıymetli kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlemiş olduğumuz kutlama programımıza hoş geldiniz diyor hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü;.

“Bir kadını ortadan ikiye böl Yarısı annedir, Yarısı çocuk, Yarısı sevgili, Yarısı aşk… demiş Cemal Süreyya kadını anlatırken dizelerinde. Tarih boyunca kadın nice romanlara, şiirlere destanlara konu olmuş. Hep tartışılmış konuşulmuş; ne vazgeçilmiş ne de tam anlamıyla sahiplenilmiş kadın

Her daim eşitlik ve adaleti öngören dinimizin buyrukları bir kenara bırakılmış ve kadın geleneklerin göreneklerin kurbanı edilmiş. Doğurmuş üretmiş beslemiş büyütmüş sevginin kaynağı olmuş kadın. Ancak savaşların da en büyük mağduru olmuş sürgün edilmiş cezalandırılmış.

Çermik ve Diyarbakır’ın ilk kadın kaymakamı olarak inanıyorum ki en büyük sorumluluğumuz kadınlarımıza ilham kaynağı olmak, onları cesaretlendirmek ve toplumsal hayatta daha fazla yer edinmelerini sağlayacak çalışmalar yürütmektir. Bu kapsamda iki yıldır yürüttüğümüz Mutlu Kadın, Mutlu Aile, Mutlu Toplum Projesi; Kadının Gücü Toplumun Gücü projelerimiz ile kadınlarımıza yönelik eğitim öğretim faaliyetlerimizi yaygınlaştırarak kırsal mahallelerimiz ve mezralarımız dahil yaklaşık 5000 kadına ulaşma imkanı bulduk. İnanıyoruz ki kadının mutlu olduğu güçlü olduğu bir aile de toplum da daha güçlü ve mutlu olacaktır.

Görev yaptığımız tüm ilçelerde gördüğüm en önemli şey şu; Bu ülkenin kadınları çalışmak, üretmek, aile ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istiyor. Bu kapsamda Kaplıcalar diyarı Çermik’te kadınların ekonomik hayatta daha fazla yer almalarını sağlamak adına Çermik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifinin kurulumunu tamamladık. Kadınlarımızın el emeği göz nuru ürünlerinin üretim satış ve pazarlanmasına çok büyük katkılar sağlayacak olan bu kooperatif aracılığıyla Çermik’in yöresel ürünleri de ülkemizin dört bir yanına ulaşma fırsatı bulacaktır.

Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize, Sayın Valimize ve kıymetli belediye başkanımıza kadınlarımıza verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Dünya var olduğu günden beri kadına dair konuşmalar tartışmalar hiç bitmemiş ve kadın var olma mücadelesini, söz sahibi olma mücadelesini hiçbir zaman bırakmamıştır. Ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılıklar göstermekle birlikte kadının toplumsal hayattaki yeri bugün daha net ve daha güçlüdür.

Yürütülen politikalarla Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu olmaktan çıkmış; bu konu,  sürdürülebilir, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olarak görülmeye başlanmıştır. Demokratik, ileri bir toplum için, kadının güçlendirilmesinin, etkinlik alanlarının genişletilmesinin, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk gibi alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmalarının büyük önem taşıdığı aşikardır.

Bizler kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz.

Sözlerimi bitirmeden önce şunu da özellikle ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz geçmişten beri yüklendiği misyonla tüm dünyada mazlumların umudu; adaletin ve huzurun sembolü olmuştur. Bugün devletimiz ülkemizin huzur ve güvenliği; insanlığın barış içerisinde yaşaması için topyekün bir mücadele içerisindedir. Türkiye’nin güçlenmesini istemeyenler bizleri içerden ve dışardan çeşitli terör örgütleriyle tehdit etmekte birlik ve beraberliğimize halel getirmeye çalışmaktadır. Devletimiz, ülkemizin huzur ve güvenliği için 911 km sınırımız olan Suriye’de terör örgütlerine ve onların destekçilerine karşı mücadele etmektedir. Bu çetin mücadelede zaman zaman şehitler vermekteyiz. Buradan sizlerin huzurunda vatanımızın bütünlüğü milletimizin birlik beraberlik ve huzuru için geçmişten beri göğsünü siper ederek şehadete eren bu toprakları bizlere vatan eyleyen tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet; gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Kaymakam Nazlı Demir’in konuşmasının ardından 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle şehit anneleriyle pasta kesimi gerçekleştirildi. Program nedeniyle düzenlenen çekilişte 10 kadına çeşitli hediyeler verildi.

– Vali canlı bağlantı gerçekleştirdi

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır’dan görüntülü bağlantı ile kadınlar gününü kutladı.

İlçemizdeki Girişimci Kadınlar adına Diyarbakır’daki programdaki konuklara hitap eden Gülizar Çelik, ilkokul mezunu olduğunu devletin sağladığı imkan ile “Yöremden Gülbahçe” adı altında sosyal medyadan tüm Türkiye’ye satış yaptığını söyledi. Bu konuda kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

-Kadınlar Mardin’de

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ilçemizden 80 kadın Mardin’e düzenlenen geziye katıldı. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aile Destek Merkezi tarafından düzenlenen gezide kadınlar, Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini gezdiler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA