SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kaymakam Demir, turizm ilçesi yapmaya kararlı

Kaymakam Demir, turizm ilçesi yapmaya kararlı
Bu haber 20 Mayıs 2019 - 0:02 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.
  • Kent Müzesi ve sokak sağlıklaştırma projeleri hazırlanacak

 

İlçemiz Kaymakamı Nazlı Demir, ilçemizin turizm ilçesi olması konusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürüyor. Bu kapsamda Saray Hamamının kent müzesine, çarşı caddesinin de sokak sağlıklaştırma projesiyle turizme kazandırılması hedefleniyor.

İçerdiği mineraller bakımından dünyada ikinci sırada olma özelliğine sahip olan ilçemizdeki kaplıcalardan daha fazla turistin yararlanması ve ilçemizin daha modern görünüme kavuşarak tarihi ve turistik yapılarının korunması için Kaymakam Nazlı Demir çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kaymakam Nazlı Demir, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral’ı ilçemize davet ederek, ilçedeki tarihi ve turistik mekanları yerinde inceledi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve YİKOB yetkilileri ile görüştü.

İlk olarak Çarşı Caddesini inceleyen Kaymakam Nazlı Demir ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Maral, daha sonras ilçe merkezindeki tarihi Saraya Hamamı ve Beyler Sarayında incelemelerde bulundu.

Karacadağ Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi ve YİKOB’un turistik yapıların restorasyonu ve korunması ile ilgili desteklerini değerlendirmek isteyen Kaymakam Demir, hem Saray Hamamının kent müzesine dönüşmesini hem de Çarşı Caddesi’nin sağlıklaştırma projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

İlçenin turizmden daha fazla pay alabilmesi, sadece çevre il ve ilçelere değil, tüm yerli ve yabancı turistlere hitap edecek bir ilçe durumuna getirmeyi hedeflediklerini belirten Kaymakam Demir, gazetemize şu açıklamayı yaptı;

“İlçemiz tam anlamıyla Allah’ın verdiği bir nimet üzerinde oturuyor. Bundanilçemizin yeteri kadar faydalanamadığını görüyoruz.  Fakat biz, ilçemizin turizm pastasından daha fazla pay almasını istiyoruz ve bunu da gerçekleştirmekte kararlıyız. Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimiz ile tarihi yapılarımızda incelemelerde bulunduk. İlçe merkezindeki Saray Hamamından yeteri kadar faydalanamadığımızı gördüm. Bununla ilgili çalışmalar yapılarak Kent Müzesine dönüştürmeyi planlıyoruz. Yine buna bağlantılı olarak Saray Hamamına giden Çarşı Caddesi’nin de sağlıklaştırma çalışması yürüteceğiz. Yapacağımız çalışmalar sonucunda ilçemize gelen misafirlerimizi tarihi ve turistik bir yerde ağırlama şansını elde edebileceğiz. Bu da ilçeye daha fazla gelir getirecek. Yine o bölgede sağlıklaştırma projesi sonucunda bu bölgeye gelen turistler, oradaki esnafımızın ekonomik olarak kazancı da artacak.

Biz, ilçemizin turizmden en yüksek payı alması için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz, bunun için tüm paydaşlarla hareket ederek görüş alışverişinde bulunacağız.

Çevremizdeki il ve ilçelerde tarihi yapıların ve onların çevresinde iyileştirme projeleri yürütüldüğünü görüyoruz. Yapılacak çalışmalarda tescilli ve tescilsiz taşınmaz kültür varlıklarının sokağa bakıveren cepheleri ile birlikte çeşme ve benzeri mimari elemanların özgün sokak dokusu ve kentsel mobilya ile birlikte korunması, alt ve üst yapısının yenilenerek çağdaş yaşama katılmasının sağlanmasını hedefliyoruz.

İlçemiz her şeyin en güzelini hak ediyor, bu nimetten hepimizin en üst düzeyde faydalanması hepimizin ortak amacı olmalıdır.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA