SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kaymakam; “Ürün desenindeki zenginlik beni şaşırttı”

Kaymakam; “Ürün desenindeki zenginlik beni şaşırttı”
Bu haber 13 Aralık 2020 - 23:41 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

Çüngüş’te Arı bakım ve tespit çalışmaları ziyaret edildi

 

İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım İlçenin en yaşlı arıcısı olan Feti Ahmet Sakarya’nın işletmesinde bakım ve tespit çalışmalarına katıldı. Kaymakam Kaldırım, ürün desenindeki zenginliğe şaşırdığını söyledi.

Arıcılık; bal, polen, bal mumu, arı sütü, arı zehiri, propolis gibi ürünler ile ana arı ve oğul arıyı üretmeyi hedefleyen ve ayrıca tozlaşmayı sağlayan doğaya bağımlı bir faaliyettir. Tozlaşma ile bitkisel üretim de arttırıyor. Arıcılık, asıl gelir kaynağı olabileceği gibi diğer tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle uğraşanların ikincil bir gelir kaynağı olabiliyor. Çüngüş İlçe nüfusunun bir kısmı arıcılık faaliyetlerinden gelir sağlayarak ilçe ekonomisine ve neticede ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Çüngüş ilçesinde sebze-meyve çeşitliliğinin fazla olması, bitki florasının zengin olması, arazilerin dağlık olması ve işlenebilir durumda olmaması ve ilaçlamaların yapılmaması arıcılık için uygun ortam oluşturmaktadır. Bu sebeple ilçede yoğun bir şekilde arıcılık yapılıyor.

Ziyarette konuşan İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım; “İlçeye atandığımdan beri birçok mahallede ziyaretlerde bulunarak üreticilerimizin çalışmalarına iştirak ettim. Gördüğüm ürün desenindeki zenginlik karşısında herkes gibi bende şaşırdım. İlçede Bitki florasının bu denli zengin olması arıcılarımızın ürettiği balların kalitesini arttırmaktadır. İlçemiz arıcılarından Feti Ahmet amcamızı tebrik ediyorum. Bu yaşta bu kadar dinç ve sağlıklı olmasının sebebinin bu floradan elde ettiği organik ballar olduğunu düşünüyorum, kendisine uzun ömür ve bereketli mahsuller dilerim” dedi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Deniz Yıldırım yaptığı değerlendirmede “İlçemizde 15 bin 241 adet Arıkovanı bulunmakta olup şu an bunların tespitlerini yapmaktayız. Kovanlarda her ilin trafik plaka numarası ile başlayan belirli bir numara bulunmaktadır. Böylece arı kovanları bu plakalar sayesinde kayıt altına alınıp işletmede ne kadar koloni bulunduğu tespit edilecektir. Kullanılan ve kullanılmayan kovanlar da belirlenebilecektir. Tespitlerini yaptığımız Feti Ahmet amcamızın 461 faal 43 pasif 504 arı kovanı mevcuttur. Tespitlerin tamamlanmasını müteakiben kovan başına 15 lira destekleme ödemesi yapılacaktır. İlçemizde her yıl yaklaşık olarak 400 ton civarında bal üretilmektedir.

Misafirlerini kovanlarının içerisinde ağırlayan Feti Ahmet Sakarya ise duygu ve düşüncelerini; “Ben 85 yaşındayım . Yaklaşık 30 yıldır arıcılıkla uğraşıyorum. Arıcılığa Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün verdiği 40 arı ile başladım. Gördüğünüz gibi 500 kovana kadar çoğalttım. Bu iş ilgi ve sevgi işidir. Gerekli ilgiyi göstermez kovanlarınıza sahip çıkmazsanız arılarınız oğul yapar uçar gider. Ben adeta arılarla yatıp kalkıyorum. Hamdolsun emeğimin karşılığını da fazlasıyla alıyorum” diyerek dile getirdi.

İlçe Müdürlüğü personellerince yapılan bilgilendirmeler sonrası bakımları yapılan kolonilerin tespitleri tamamlanıp ziyaret sonlandırıldı.

 

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA