SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kentsel dönüşüm ete kemiğe bürünüyor

Kentsel dönüşüm ete kemiğe bürünüyor
Bu haber 12 Ekim 2020 - 1:07 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Bağlar’da başlayacak kentsel dönüşüme yönelik planlama toplantısı Valilik Hevsel salonunda gerçekleşti. Vali Karaloğlu, “kentsel dönüşüm ete kemiğe büründü, artık yol almaya başlıyoruz” dedi.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesi riskli alan ilan edildi ve buna yönelik olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı.

Vali Münir Karaloğlu Başkanlığında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Bebek ve Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Bağlar Kaymakamı Yavuz Güner, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Kardan ile ilgililerin katılımıyla Bağlar Kentsel Dönüşüm Planı Toplantısı gerçekleştirildi.

Planlama ve sürecin ele alındığı toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Vali Karaloğlu, kentsel dönüşümün Diyarbakır için bir milat olduğunu belirterek “Diyarbakır’da kentsel dönüşümün ihtiyaç olduğunu herkes söylüyordu ama bir türlü başlamıyordu. İşte tam o gün, bugün. Bağlar ilçemizde Kaynartepe mahallemizde ete kemiğe büründü artık yol almaya başlıyoruz” diyerek sözlerine başladı.

Karaloğlu, Bağlar Belediyesi bünyesinde bir Kentsel Dönüşüm ofisi kurulacağını dile getirerek hak sahipleriyle görüşmelerin ve anlaşmaların orada yapılacağını ifade etti.

“ilk olarak jeolojik ve jeoteknik etütler raporu hazırlanacak alanla ilgili ve hak sahiplerini belirleyecek arkadaşlar alandaki hak sahiplerini belirleyecekler ve gayrimenkul değerleme çalışmalarına başlayacaklar ve bunun için de 60 günlük bir süre öngörülüyor arkadaşlar 60 gün içerisinde bu hem jeolojik hem jeoteknik raporlama hem hak sahipliği ve gayrimenkul değerleme çalışmalarını bitirmeye hedefliyorlar.” diyen Karaloğlu, “357 adet yapımız var 1267 bağımsız birim var ve 1354 hak sahibimiz var demek ki bir yapıda birden çok hak sahipliği de söz konusu ama Enteresan olan 357 binamızın 354 tanesi ruhsatsız arkadaşlar yani tam kentsel dönüşüm yapılması farz olan bir bölgeden başlıyoruz 357 yapının 354 tanesi ruhsatsız sadece 3 tane yapının ruhsatı var bunlarda kamu kurumu niteliğindeki okulları falan ruhsatı var yani vatandaş ait olan bütün yapıların ruhsatsız olduğu bir bölgeden başlıyoruz.” dedi.

60 günlük ilk çalışmanın ardından planlama yapılacağını sözlerine ekleyen Karaloğlu, Kentsel tasarım projelerine de planlama süresinin yarısında başlanacağını kentsel tasarım ve planlama süresini de 90 gün olarak öngördüklerini belirtti.

Esas hedefin yerinde dönüşüm yapmak olduğunun altını çizen Karaloğlu, hak sahiplerinin Bağlar’da oturmak istemesi halinde öncelikle yapılacak konutlardan onların faydalandırılacağını oturmak istemeyen hak sahiplerine ise kamulaştırma bedelinin devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

2021 Mayıs’ında ihaleye çıkılarak yine 2021 Temmuz’da il kazmayı vurarak çalışmalara başlamayı hedeflediklerini dile getiren Karaloğlu, “Kent için sadece bir mahallenin dönüşümü değil, bunu ilk adım olarak görmeliyiz. Bu ilk adımda başarılı olursak Bağlar’da dönüşümü bekleyen 8 mahallemiz var, Kayapınar ve Yenişehir’de de mahallelerimiz var. Diyarbakır’da kentsel dönüşüm faaliyetlerine mutlak devam etmemiz lazım. Daha işimiz çok, ilk adımı el birliğiyle atıyoruz. Kent için önemli bir başlangıçtı, önümüzdeki dönemlerde işler ortaya çıktıkça ne demek istediğimiz daha kolay anlaşılmış olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA