SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

KİRA GELİRİ OLANLAR DİKKAT ÇARŞAMBA SON GÜN

KİRA GELİRİ OLANLAR DİKKAT ÇARŞAMBA SON GÜN
Bu haber 28 Mart 2021 - 23:56 'de eklendi ve 215 kez görüntülendi.

HERHANGİ BİR CEZA İLE KARŞILAŞMAMAK İÇİN KİRA BEYANNAMENİZİ VERMEYİ UNUTMAYINIZ.!

 

                Değerli okuyucularımız; Türkiye genelinde milyonlarca gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren 2020 Yılına ait Kira Geliri Beyan Dönemi 01.03.2020 tarihi itibari ile başladı.

                193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunun 70. Maddesinde belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler “Gayrimenkul Sermaye İradı” olarak ifade edilmektedir ve belli koşullar altında gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Bir takvim yılı içerisinde kira geliri elde edenlerin izleyen yılda gelir vergisi beyan ve ödeme döneminde beyan ettikleri gelir kazançlarına ait beyan türü bilinen adıyla Kira Beyannamesi olarak adlandırılır. 

                2020 yılında sahibi olduğu taşınmazı kiraya vererek kira geliri olan ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan 2020 Yılı istisna tutarından yüksek gelir elde eden kişiler İnternet vergi dairesi sitesinde (https://hazirbeyan.gib.gov.tr) bulunan Hazır Kira Beyanı doldurarak kira gelirlerini 01.03.2021 – 31.03.2021 tarihleri arasında beyan etmek zorundadır.

                Her kira geliri elde edenler ise bu vergiyi ödemek zorunda değildir. Elde edilen kira bedeli o yıl için belirlenen istisna hadlerinden düşük ise kira gelirine ilişkin vergi ödemesi yapılmayacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2020 yılı için belirlenen istisna hadleri (27.12.2019 Tarih ve 30991 sayılı Resmi Gazete’de (2. Mükerrer) yayınlanan 310 Seri No’lu Gelir Vergisi Tebliği ) Mesken kira geliri için 6.600,00 TL üzeri İşyeri Kira geliri için ise 49.000,00 TL üzeri olarak belirlenmiş olup bu tutarlar üzerinde kira gelirleri eden gayrimenkul sahipleri 01.03.2021 – 31.03.2021 tarihleri arasında kira gelirlerini mutlaka beyan etmeleri gerekmektedir.

                Beyan edilmeyen veya eksik beyan edilen kira gelirlerinin, beyan döneminden sonra yapılacak vergi denetimleri ve çapraz kontroller sonucu tespit edilmesi durumunda, istisna avantajından faydalanamayacağınız gibi zamanında tahsil edilmeyen vergileri gecikme faizi ile birlikte cezalı olarak ödemek zorunda kalacağınızı unutmayınız.

                Kira beyannamesi üzerinden tahakkuk eden vergi beyannamenin verildiği yıldaki Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir. Yani, 2020 yılına ilişkin elde edinilen kira kazançlarına ilişkin gelirler 2021 yılı Mart ayında beyan edilecek, kazançlar neticesinde tahakkuk edilerek ödenecek olan vergi 2021 yılı Mart ve Temmuz aylarının son günlerine kadar 2 eşit taksitte ödenecektir. 

                Kira geliri beyanınızı zamanında ve eksiksiz olarak beyan etmeniz gerekiyor. Beyannamesini vermeyen eksik veya yanıltıcı bilgi veren kişiler ciddi derecede cezai uygulamalar ve yaptırımlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Eğer 2020 yılı içerisinde herhangi bir Kira geliriniz varsa 31.03.2021 ( Çarşamba ) tarihine kadar kira beyannamenizi mutlaka beyan edin.               

 

                                                                                                                                             Recep GÜNDEM

                                                                                                                             Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA