SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kiraz hasadı başladı

Kiraz hasadı başladı
Bu haber 07 Haziran 2020 - 23:52 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti.

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünde son yıllarda Meyvecilik alanında yapılan çalışmaların sonuçları kendini göstermeye başladı. Kurumda bahçe bitkileri alanında meyvecilik, bağcılık ve sebzecilik alanlarında ıslah, adaptasyon, genetik kaynakları ve yetiştirme teknikleri alanlarında çalışmalar yürütülüyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar yapılan çalışmaları yerinde gördü.

Kurumun Meyvecilik alanında yürütmekte olduğu çalışmalardan biri olan Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kiraz Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması projesinin alt projesi olan Yerli ve Yabancı Bazı Kiraz Çeşitlerinin Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine Uyumlarının Belirlenmesi projesi kapsamında Diyarbakır’da ve Adana’da 2013 yılında kurulan bahçeler 7. Yılında yüzleri güldürüyor.

Kiraz bahçesinde hasada başladıklarını belirtilerek konuyla ilgili bilgi verildi. Proje lideri Meyvecilik birim sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Kenan Çelik, Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Murat Kaya, Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Mustafa Ertan Atalar ve GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Mehdi Sümerli eşliğinde kurumun Bahçe Bitkileri deneme alanlarındaki incelemelerde Tarım ve Orman İl Müdürü Atalar’a proje hakkında bilgi verildi.

Kurum Müdürü Mehdi Sümerli “kurumumuzda TAGEM destekli yürüttüğümüz projelerimiz kapsamında kurulan bahçelerimizde aldığımız sonuçlar gösteriyor ki bölgemizde doğru çeşitler ve yetiştirme teknikleri kullanıldığında meyvecilik alanında başarılı sonuçlar alınıyor. Bölgenin ekolojisine uygun katma değeri yüksek ürünlerin belirlenip üreticilerimize ulaştırılması için bütün personellerimizle seferber olmaya devam edeceğiz. Ülkemizde son yaşadığımız pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli olduğunu tekrar görmüş olduk.” dedi.

Enstitünün Bahçe Bitkileri konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Bölüm Başkanı Murat Kaya “kiraz yetiştiriciliğinde genelde hep yüksek rakımlı bölgelerin tercih edildiğini ancak çalışmalarımızın mevcut verileri göz önünde bulundurulduğunda daha düşük rakımlı bölgelerde de kiraz yetiştiriciliğinin mümkün olduğunu ve kaliteli ürün alınabildiği görülmektedir.” dedi.

Proje lideri Kenan Çelik; proje kapsamında Adana ve Diyarbakır’da kurulan lokasyonlarda yarı bodur maxma 60 anacı üzerine aşılanmış 17 kiraz çeşidini incelemekte olduklarını 2021yılında projenin tamamlanacağını ve sonuçlarını üreticilerimizle paylaşılacağını ancak şimdiye kadar yaptıkları tespitlerde bölgeye uyum sağlayan kiraz çeşitlerinin olduğunu ve olumlu verilerin alındığını söyledi.  Bölgede kiraz üretiminin yaygınlaştırılmasıyla Ülkemizin kiraz ihracatındaki payının artacağını ve ülke ekonomisine katkı sağlanacağını dile getirdi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa