SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ
Bu haber 11 Mart 2019 - 0:10 'de eklendi ve 63 kez görüntülendi.

Dr. Melih Akay ARSLAN

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, keneden geçen mikropların sebep olduğu ve ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Riskli alanlar;bağ,bahçe,tarla,ahır,orman,orman kenarı tarım arazisivb. yerlerdir.İlçemizde de bu tarz yerler oldukça fazla olduğundan dikkat etmemiz ve birkaç kritik şeyi bilmemiz lazım.

Bağda, bahçede, tarlada yani kırsal alanlarda oldukça fazla sayıda bulunur keneler.Vücudumuzun herhangi bir yerini kene ısırdıktan sonra yani kene tutunmasından sonra 10 gün içinde hastalık belirtileri başlar. Bunlar halsizlik,iştahsızlık,ateş,vücut ağrısı,baş ağrısı,bulantı,kusma,ishal gibi belirtilerdir.Birçok hastalıkla karışabilen belirtiler olduğu için hastalık atlanabilir ve tanı koyulmakta gecikilebilir. O açıdan özellikle bahçede,tarlada çalışan veya kırsal gezilerde bulunan, pikniğe vs. giden kişilerde bu belirtiler ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Peki, kene tutunmasından korunmak için neler yapmalıyız?

-Öncelikle bağ,bahçe,tarla,orman gibi alanlara giderken açık renkli ve kapalı kıyafetler giymeliyiz. Pantolon paçalarını çorap içine sokmalı ya da çizme giymeliyiz. Kıyafetin açık renkli olması keneyi çabuk farketmemizi sağlayacaktır. Kolumuzun bacağımızın kapalı olması da kenenin ulaşacağı açık vücut alanlarımızı sınırlar.

-Oturacağımız yerlere açık renkli örtüler sermeliyiz. Yine açık renk keneyi erken farketmemizi sağlayacaktır.

-Hayvanların üzerinde gördüğümüz kenelere çıplak elle dokunmamalıyız.

-Hayvanların kan ve idrarına da çıplak elle dokunmamalıyız.

-Riskli alanlardan döndükten sonra kene olup olmadığını görmek için vücudumuzun ve elbisemizin her yerine dikkatlice bakmalıyız. Vücudumuzu özellikle diz arkası,koltuk altları,kulak arkası,ense,saç dipleri ve kasıklar dahil kontrol etmeliyiz.

-Çocukların vücudunu da detaylıca kontrol etmeliyiz.

Eğer tüm önlemleri almamıza rağmen kene vücudumuzda herhangi bir yere tutunursa yapmamız gereken öncelikle sakin olmaktır. Panik ve telaş yapmak hiçbir şeye yaramaz üstelik işleri daha da zorlaştırır. Sakin bir şekilde keneyi çıplak elle dokunmadan; eldiven bez ya da bir poşet ile çıkarmaya çalışmalıyız. Burada önemli olan nokta ÇIPLAK ELLE DOKUNMAMAKTIR. Çünkü keneye çıplak elle dokunmamız hastalığın bize daha kolay bulaşmasına neden olacaktır.

Çıkarmaya çalıştık ama başarılı olamadıysak çok fazla zorlamadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Dediğim gibi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ölümcül olabilen bir hastalıktır. Yukarıda saydığımız önlemleri almalı,kene ısırdığında ÇIPLAK ELLE DOKUNMADAN müdahaleyi yapmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa