SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kırklar Dağı konutlarının maliyeti 100 Milyon

Kırklar Dağı konutlarının maliyeti 100 Milyon
Bu haber 22 Kasım 2020 - 23:45 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi.

Vali Karaloğlu, “Fitil Fitil Getirmezsem Ben Burada Valilik Yapmam”

 

Tarım arazisi olmasına rağmen imara açılarak üzerine binalar inşa edilen ve mahkeme kararıyla bu inşaatların yıkılması sonucu oluşan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik yine mahkemece verilen tazminat kararı yargı yoluyla sorumlulardan rücu edilecek.

Vali Münir Karloğlu, Büyükşehir Belediyesince “Kırklar Dağı’nın Düzü, Uçurtma Şenlendirdi Bizi” sloganıyla Kırklar Dağından düzenlenen uçurtma şenliğin katıldı.

Şenlikte bir konuşma yapan Karaloğlu, Diyarbakır’ın doğal güzelliklerinden biri olan ve Kırklar Dağı ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

100 Milyon TL Tazminat

Şenliğin düzenlendiği alan olan Kırklar Dağının türkülere, efsanelere konu olan Diyarbakır’ın en güzel ve müstesna alanlarından birisi olduğunu ifade eden Karaloğlu, bu değerli alana tarım arazisi olmasına rağmen dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi tarafından imar verildiğini ve bu yolla doğal güzelliğiyle öne çıkan bu alana şehrin görüntüsünü bozan kültürel ve tarihi alanları gölgeleyen ve Kırklar Dağının görselliğini kirleten çok katlı beton yapılar yapıldığını söyledi.

Daha sonra mahkemenin bu yapılaşmaya dönük imarı iptal ettiğini dile getiren Karaloğlu, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile Kırklar Dağının o çirkin görüntüden kurtarıldığını ifade etti.

Ancak, iyi niyetiyle o yapılan projeden vatandaşların daire satın aldığını ve yıkımdan kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi için bu vatandaşların mahkemeye başvurduklarını söyleyen Karaloğlu, mahkemenin Büyükşehir Belediyesini bu vatandaşlara tazminata mahkum edildiğinden bahsetti.

“100 milyon TL’yi ödemek zorundalar ve biz bunun hukuki mücadelesini vereceğiz”

Mahkemece belirlenen tazminat tutarının 100 Milyon TL olduğunun altını çizen Vali Karaloğlu, “Ama şundan Diyarbakırlı vatandaşlarımız emin olsun. O 100 Milyon TL’yi, o hatayı yapan, o gün, o kararın altında imzası olan, Belediye Başkanı ve meclis üyelerinden fitil fitil getirmezsem ben burada valilik yapmam. Yanlış yapan bedelini ödemek zorunda. Bu şehrin en güzel alanını, tarihi mekanını, tarım alanını imara açanlar, o kararın altına imza koyanlar o 100 milyon TL’yi ödemek zorundalar ve biz bunun hukuki mücadelesini vereceğiz.” diyerek, mahkemece tayin edilen tazminatın sorumlulardan rücu edilmesine yönelik yargı yoluna gidileceğini vurguladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
şanlıurfa urfa