SON DAKİKA

ÇERMİK GAZETESİ
reklam

Kış geldi, DEDAŞ’ın kesinti eziyeti başladı

Kış geldi, DEDAŞ’ın kesinti eziyeti başladı
Bu haber 09 Kasım 2020 - 0:02 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

İlçemizde havaların soğuması ve yağışların başlamasıyla birlikte elektrikte kesintiler başladı. Diyarbakır Barosu, kesinti sayısı ve süresinin aşılması halinde dağıtım şirketlerinin abonelere tazminat ödeme zorunluluğu olduğunu açıkladı.

İlçemizde havaların soğuması ve yağışların başlaması elektrik çilesini de beraberinde getirdi. Yıllardır alışkın olunan kış aylarında sık sık elektrik kesintisi henüz kış tam gelmeden başladı. Kesintiler bazen yarım saat içinde 3-4 kez kesintiye uğradığı anlar oldu. Kesinti sonrası elektrik enerjisinin yeniden verilmesinden 1 dakikalık süre geçmeden aniden kesintiler yapması, birçok elektronik eşyaya zarar verdiği de iddia edildi.

Elektrik kesintilerinin bildirimsiz yapılması sonucu halkın mağdur edildiğini ve hizmet kalitesinden kaynaklanan nedenlerle dağıtım şirketlerinin abonelerin zararını ödemekle yükümlü olduğunu belirtti. Açıklamada, dağıtım şirketlerinin yönetmelikte belirlenen elektrik kesintisi sayısı ya da süresinin aşılması durumunda abonelere tazminat ödemek zorunda oldukları ifade edildi.

Yapılan açıklamada elektrik kesintisinden zarar gören abonelerin dağıtım şirketlerine ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na  (EPDK) başvuru yapmaları önerilerek, “Kesintiler nedeniyle en büyük mağduriyeti ise hiç kuşkusuz pandemi nedeniyle internet üzerinden online eğitime katılan öğrenciler yaşamaktadır. Sık sık yaşanan kesintiler nedeniyle doğal olarak internette kesintiye uğramakta, modemin yeniden aktive olması uzun zaman almakta ve öğrencilerin ders takiplerini yapmaları da mümkün olmamaktadır. Dolaysıyla bu elektrik kesintileri öğrencilerin eğitim-öğretim hakkını da önemli ölçüde sınırlamakta ve uzun kesintiler yaşandığında bu hakkı ortadan kaldırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Elektrik Dağıtım şirketlerinin hizmet kalitesinden kaynaklanan nedenlerden ötürü zarar gören abonelerin zararlarının karşılanmasıyla yükümlü olduğuna dikkat çekilen açıklamada, elektrik kesinti sayısının ya da süresinin aşılması durumunda abonelerin tazminatlarının ödenmesinin zorunlu olduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında,  “İmar alanı içerisinde mesken gibi alçak gerilimden enerji alan abonelerde bir ay içerisindeki toplam elektrik kesinti süresi süresi 48 saati aşması; fabrika, otel, hastane gibi orta gerilimden bağlı olan abonelerde 24 saati aşması durumunda abonelere tazminat ödemek zorundadır. Yine imar alanı içinde yer alan konutlarda bir ay içerisinde 56 kez yaşanan kesintilerden dolayı alçak gerilim veya orta gerilim abonelerine tazminat ödemek zorundadır” denildi.

Tamirat masraflarını karşılamalı

Açıklamanın devamında şu bilgilere yer verildi: “Kesintiler nedeniyle abonelere ait elektrikli araçlarda ortaya çıkan ve dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin aboneler zararın tazmini için dağıtım şirketine zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde talepte bulunulabileceklerini de hatırlatmak isteriz. Dağıtım şirketi zararın tazminine ilişkin başvurunun yapıldığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde; inceleme ve değerlendirme neticesinde başvurunun haklı bulunup bulunmadığını, haklı bulunmuş ise zararın tazmin edilmesine ilişkin olarak yapılacak işlemleri abonelere bildirmek zorundadır. Dağıtım şirketi, başvuruyu haklı bulunmuşsa 10 işgünü içerisinde tamiratını yapmak, tamirat masraflarını karşılamayı tercih etmişse tamirata bedeline ait faturaların ibrazından itibaren 3 işgünü içerisinde tamirat bedelini aboneye ödemek zorundadır” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA